Aktualności
za portalem nettg.pl: Związkowcy przygotowali własny projekt umowy społecznej dla górnictwa. Zdaniem Bogusława Ziętka, lidera Sierpnia 80, w projekcie związkowym ważne są rozwiązania, które regulują kwestie co będzie na Śląsku „po węglu”.
- Jeśli ma dojść do transformacji górnictwa, likwidacji kopalń i zmniejszenia wydobycia związanego ze zmniejszeniem zapotrzebowania węgla przez energetykę, to trzeba ustalić, jakie inwestycje muszą być zrealizowane w różnego rodzaju projekty wykorzystujące węgiel w spalaniu niskoemisyjnym, tak aby to było w zgodzie z unijnymi założeniami polityki klimatycznej, a jednocześnie pozwalało na realizację wydobycia węgla na wyższym poziomie niż wynika to tylko z potrzeb energetyki. Dlatego złożyliśmy propozycję konkretnych inwestycji oraz włączenia w ten proces samorządów, które rząd potraktował całkowicie po macoszemu. My uważamy, że samorządy muszą być istotnym elementem wspierającym i uczestniczącym w procesie transformacji Śląska i górnictwa. Przygotowaliśmy również zapisy, które następnie będą musiały zostać uzupełnione o dodatkowe dokument, załączniki i ustawy, które regulują kwestię pomocy dla przedsiębiorstw okołogórniczych i gmin górniczych. Są wreszcie kwestie związane z osłonami socjalnymi dla górników. Chodzi o to, żeby ci którzy zostaną w górnictwie mogli dopracować do emerytury, a ci którzy nie będą mogli tego zrobić mogli skorzystać z pakietu osłon socjalnych - argumentuje Ziętek.
- Nie rościmy sobie oczywiście prawa, do tego że zawarliśmy wszystko, co konieczne w naszym projekcie, ale jest on niewątpliwie dużo bogatszy i obszerniejszy niż dokument rządowy – dodaje związkowiec.
autor: JM nrttg.pl
zdjęcie: Bartłomiej Szopa