Aktualności
Związkowcy "Sierpnia 80" zwrócili się w piątek, 25 lutego, do premiera Mateusza Morawieckiego. Według nich Polska powinna natychmiast zaniechać importu węgla z Rosji. W liście skierowanym na biurko premiera, dotychczasową politykę klimatyczną Unii Europejskiej określono jako "katastrofalną" i zaapelowano o jak najsurowsze sankcje wobec Rosji.
Tomasz Breguła Dziennik Zachodni
Przestańmy finansować zbrodniczą politykę Putina"
Najważniejsi politycy UE wciąż dyskutują na temat tego, jakie sankcje nałożyć na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę. Członkowie górniczej Solidarności napisali list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym nawołują o natychmiastowe zaniechanie importu węgla z Rosji. Wskazują też, że, Polska słusznie domaga się rezygnacji z uruchomienia gazociągu Nord Stream 2.
ZOBACZ TREŚĆ PISMA ZWIĄZKOWCÓW
Związkowcy piszą, że uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu jest oczywiste, a doprowadziła do niego "katastrofalna polityka klimatyczna Unii Europejskiej". Zwracają uwagę także na inne surowce, na których import - jak podkreślają w rozmowie z nami - w ostatnich 20 latach Polska zapłaciła ponad bilion złotych. Najbardziej obłowiła się dzięki temu właśnie Rosja.
- Najwyższy czas wyciągnąć z tego wnioski, dotyczy to całej Europy, również Polski. Wobec tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, powinniśmy natychmiast zaniechać importu węgla z Rosji. Przestańmy finansować zbrodniczą politykę Putina - apeluje Bogusław Ziętek lider Sierpnia 80.
Zdaniem górników ani jedna tona rosyjskiego węgla, nie powinna już trafić do Polski, a nawet Europy. Zwłaszcza, że istnieje wiarygodne podejrzenie, że przynajmniej część, z tego importowanego do Polski węgla, pochodzi z okupowanych przez Rosję terenów, kopalń okręgu donbaskiego.
"Czas powstrzymać to szaleństwo"
Związkowcy proszą premiera Morawieckiego o podjęcie starań, które miałyby pomóc w całkowitej blokadzie na import węgla z Rosji, także na tereny państw europejskich.
- Powinniśmy powstrzymać Rosję w realizacji jej imperialistycznej polityki i równocześnie finansować, tą agresywną politykę, setkami miliardów euro, płacąc Rosji za surowce energetyczne, zwłaszcza te, które w państwach UE, są dostępne. Tak jest w przypadku węgla i Polski - zaznacza Bogusław Ziętek.
W liście związkowców czytamy że pieniądze, jakie wydały wszystkie kraje UE na surowce energetyczne, są ogromne. Piszą oni, że: "sfinansowaliśmy kilka takich agresji, jakie dokonuje obecnie, Rosja wobec Ukrainy. Czas powstrzymać to szaleństwo".
Zdaniem górników należy poważnie zastanowić się nad przyszłością polskiej polityki energetycznej. Jak przekonują, likwidacja polskiego górnictwa i energetyki konwencjonalnej, poprowadzi kraj do katastrofy, a polski węgiel jest w stanie całkowicie zaspokoić potrzeby energetyczne kraju. Bogusław Ziętek nawołuje też do natychmiastowego rozpoczęcia przebudowy systemu energetycznego, którą miałoby koordynować ministerstwo energii.
- Rosnące ceny surowców energetycznych w coraz większym stopniu stają się narzędziem agresywnej polityki. Stoję na stanowisku, że powinniśmy się dobrze zastanowić, czy dobrze robimy, niszcząc nasze górnictwo i energetykę konwencjonalną, w imię nowej religii, jaką stała się dla oderwanych od rzeczywistości elit eurobiurokratycznych, polityka klimatyczna - zaznacza lider Sierpnia 80.
W przyszłym tygodniu miały się odbyć rozmowy związkowców z przedstawicielami rządu na temat rekompensat dla górników, którzy mieli stracić na Polskim Ładzie. Wszystko wskazuje na to, że zostaną one przeniesione na inny termin.
- Te sprawy nie uciekną. Nie ma powodu, żeby budować kolejne napięcia, rozmawiać o mniej istotnych sprawach. Jeszcze przyjdzie na nie czas - mówi Bogusław Ziętek. - W tej chwili kluczowe jest podjęcie natychmiastowych działań, by nałożone na Rosję sankcje były nie pozorowane, ale naprawdę dotkliwe. Obawiam się, że jeśli tego nie zrobimy, Putin będzie szedł dalej - uważa Bogusław Ziętek.