Aktualności
Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80 zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe udzielenie informacji na jakim etapie są negocjacje z Unią Europejską dotyczące umowy społecznej dla górnictwa.
Przedstawiciele Sierpnia 80 w poniedziałek, 15 listopada, wystosowali w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Zwrócili się w nim o pilne poinformowanie strony społecznej, na temat przebiegu rozmów z Unią Europejską, w sprawie zgody na reformę polskiego górnictwa, zgodnie z porozumieniem podpisanym ze stroną społeczną.
Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80
fot: Bartłomiej Szopa/ARC
Portal gospodarka i ludzie autor: JM
„Zakładano, że od nowego roku, spółki węglowe będą działać już w nowych warunkach, umożliwiających udzielanie im pomocy publicznej. Do końca roku pozostało już dramatycznie mało czasu, a my nie wiemy jak ma wyglądać górnictwo po 31 grudnia 2021. Pomimo licznych zapewnień, że sprawa jest na dobrej drodze, nie wydaje się, aby możliwe było osiągnięcie obiecanych efektów. Po 1 stycznia 2022 największa spółka węglowa stanie na krawędzi bankructwa, ponieważ nie ma już pieniędzy na dalsze funkcjonowanie. W podobnie złej sytuacji, znajdą się kopalnie funkcjonujące obecnie, w innych spółkach. Kopalnie Tauron Wydobycie i spółka Węglokoks Kraj będą zagrożone likwidacją” - można przeczytać w liście podpisanym przez Bogusława Ziętka, przewodniczącego WZZ Sierpień 80.
Autorzy listu napisali, że oczekują od premiera Morawieckiego natychmiastowego raportu na temat stanu negocjacji z Unią Europejską, w sprawie transformacji górnictwa i Śląska.
„Wobec skali wyzwań, jakie przed nami stoją powinno zostać powołane z powrotem Ministerstwo Energii, na czele którego musi stanąć doświadczony, odpowiednio wysoko umocowany polityk, który zna branże, a nie będzie musiał się jej uczyć od nowa” - czytamy dalej w liście.
Wskazują również na pilną potrzebę powołania Pełnomocnika Rządu ds. Transformacji Regionów Górniczych.
„Jak najszybciej, trzeba też przygotować plan funkcjonowania górnictwa i energetyki w nowej strukturze organizacyjnej, uwzględniając zagrożenia jakie są przed nami, wśród których najważniejsze to, odmowa UE zgody na przygotowany przez Polskę i uzgodniony ze stroną społeczną plan transformacji górnictwa oraz nadchodzący światowy kryzys energetyczny i drastycznie rosnące ceny surowców” - napisano w liście.