21 stycznia 2021

Związkowy projekt umowy jest dużo bogatszy i obszerniejszy

za portalem nettg.plZwiązkowcy przygotowali własny projekt umowy społecznej dla górnictwa. Zdaniem Bogusława Ziętka, lidera Sierpnia 80, w projekcie związkowym ważne są rozwiązania, które regulują kwestie co będzie na Śląsku „po węglu”.

 

- Jeśli ma dojść do transformacji górnictwa, likwidacji kopalń i zmniejszenia wydobycia związanego ze zmniejszeniem zapotrzebowania węgla przez energetykę, to trzeba ustalić, jakie inwestycje muszą być zrealizowane w różnego rodzaju projekty wykorzystujące węgiel w spalaniu niskoemisyjnym, tak aby to było w zgodzie z unijnymi założeniami polityki klimatycznej, a jednocześnie pozwalało na realizację wydobycia węgla na wyższym poziomie niż wynika to tylko z potrzeb energetyki. Dlatego złożyliśmy propozycję konkretnych inwestycji oraz włączenia w ten proces samorządów, które rząd potraktował całkowicie po macoszemu. My uważamy, że samorządy muszą być istotnym elementem wspierającym i uczestniczącym w procesie transformacji Śląska i górnictwa. Przygotowaliśmy również zapisy, które następnie będą musiały zostać uzupełnione o dodatkowe dokument, załączniki i ustawy, które regulują kwestię pomocy dla przedsiębiorstw okołogórniczych i gmin górniczych. Są wreszcie kwestie związane z osłonami socjalnymi dla górników. Chodzi o to, żeby ci którzy zostaną w górnictwie mogli dopracować do emerytury, a ci którzy nie będą mogli tego zrobić mogli skorzystać z pakietu osłon socjalnych - argumentuje Ziętek.

- Nie rościmy sobie oczywiście prawa, do tego że zawarliśmy wszystko, co konieczne w naszym projekcie, ale jest on niewątpliwie dużo bogatszy i obszerniejszy niż dokument rządowy – dodaje związkowiec.

autor: JM  nrttg.pl
zdjęcie: Bartłomiej Szopa

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.