23 maja 2022

Związkowcy weszli do siedziby PGG. Protestują i domagają się rozmów na temat uporządkowania rynku handlu węglem.

Od rana grupa związkowców z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" prowadzi protest w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Domagają się uporządkowania rynku handlu węglem.

W poniedziałek rano ok. trzydziestu związkowców z WZZ Sierpnień 80 weszło do siedziby Polskiej Grupy Górniczej. Oczekują tam na podjęcie rozmów w związku z fatalną sytuacją na rynku handlu węglem. Związkowcy domagają się także spotkania m.in. z ministrem odpowiedzialnym za górnictwo Piotrem Pyzikiem.

 

 
 

 

- Oczekują na podjęcie rozmów i przyjazd ministra Piotra Pyzika, któremu chcą przekazać rozwiązania zwiększające dostępność węgla i zmniejszające jego cenę. PGG sprzedaje tzw "ekogroszek" po około 900 zł za tonę. Już po chwili ten sam węgiel oferowany jest dla odbiorcy, po 2,5 - 3 tysiące złotych. Cały zysk przechwytywany jest przez pośredników, co powoduje oburzenie odbiorców indywidualnych, którzy muszą płacić za węgiel trzykrotnie drożej, niż sprzedaje go PGG. Oprócz tego węgiel jest niedostępny, a odbiorcy indywidualni nie mogą go kupić - podnosi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

 

"Mamy dosyć okradania Polaków przez nieuczciwych sprzedawców węgla!

Związkowcy przed siedzibą PGG rozwiesili transparent z napisem "Mamy dosyć okradania Polaków przez nieuczciwych sprzedawców węgla!" Udało się im także porozmawiać z zarządem w sprawie cen węgla. - Rozmawialiśmy z dwoma członkami zarządu, twierdzą, że działają, ale potrzebują czasu. Powiedzieliśmy, że poczekamy, spiszemy notatkę ze spotkania. Chcieliśmy też, aby minister Pyzik do nas przyjechał i żeby był częścią tej notatki. Może dojdzie do porozumienia - mówi nam Rafał Jedwabny ze związku zawodowego Sierpień '80 w Polskiej Grupie Górniczej.

- Oburza nas to co się dzieje na polskim rynku. Uważamy, że jest to postępowanie bandyckie. Chcemy, żeby wstrzymać wysyłkę do wszystkich polskich dilerów, którzy współpracują z Polską Grupą Górniczą, a węgiel, który nie został wysłany, został wrzucony do sklepu internetowego PGG, żeby Polacy mogli kupić węgiel po normalnych cenach - dodaje.

 

Związkowcy już w ubiegłym tygodniu wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego pismo w tej sprawie. - Ten sam problem mają górnicy i byli górnicy, którym węgiel należy się w ramach deputatu. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań i patologii na tym rynku. Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" chcą rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą jego dostępność - mówi Ziętek.

PGG nie komentuje protestu związkowców.

O kłopotach z dostępnością węgla pisaliśmy już na łamach DZ. Omawialiśmy między innymi kłopoty z działaniem internetowego sklepu PGG. CZYTAJ

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.