12 stycznia 2022

Związkowcy JSW wywalczą podwyżki dla górników?
Dziś negocjacjie płacowe. Pensje mają wzrosnąć o 8 procent.

Dziś, 12 stycznia, dojdzie do spotkania Reprezentatywnych Organizacji Związkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej z szefostwem górniczego przedsiębiorstwa. Strony mają rozmawiać na temat podwyżek i wszystko wskazuje na to, że dojdą do porozumienia. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć górnicy mają zarabiać więcej o 8 procent.

Piotr Chrobok

Związki Zawodowe JSW wywalczą podwyżki dla górników?

Górnicy zatrudnieni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zarobią więcej. A przynajmniej wszystko na to wskazuje. Jak udało nam się dowiedzieć, w środę 12 stycznia Reprezentatywne Organizacje Związkowe spółki spotkają się z zarządem JSW w celu ustalenia wysokości podwyżek.

Rozmowy związkowców z szefostwem spółki to pokłosie wystosowanego jeszcze w 2021 roku - w ostatnich dniach grudnia - pisma do prezesa JSW, w którym poprosili o wyznaczenie terminu negocjacji.

 

- Chcemy spotkać się z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, aby przedstawić i omówić propozycję wzrostu płac na 2022 rok - poinformowali wówczas związkowcy, dodając, że temat podwyżek był już poruszany w trakcie posiedzenia Pomocniczego Komitetu Sterującego JSW.

Środowe spotkanie związkowców z zarządem górniczej spółki będzie pierwszym i najprawdopodobniej ostatnim dotyczącym wzrostu wynagrodzeń. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że Reprezentatywne Organizacje Związkowe mają przystać na propozycję szefostwa JSW opiewającą na ok. 8 procentowe podwyżki.

 

To stawka, która nie do końca zadowala związkowców, ale jest jednocześnie akceptowalna, gdyż rekompensuje wysokość inflacji, a co za tym idzie pozwoli kupić w sklepach tyle produktów, co za pensje w 2021 roku.

Wygląda na to, że usatysfakcjonowani 8 procentowymi podwyżkami nie będą za to sami zainteresowani, czyli górnicy. Ci wskazują, że zadowolić może ich jedynie wzrost pensji w wysokości ok. 10 procent.

 

- Niestety, wszystko poniżej 10 procent będzie niezauważalne. Wystarczy spojrzeć na ceny żywności i mediów - mówi jeden z pracowników JSW.

Podwyżkami mają zostać objęci wszyscy górnicy zatrudnieni w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wzrost pensji nie obejmie natomiast pracowników spółek-córek, w tym np. spółki Szkolenie i Górnictwo, w której także zatrudnionych jest wielu górników pracujących pod ziemią.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.