29 października 2021

Ziętek: Rząd PiS powinien natychmiast przygotować alternatywny program dla polskiej energetyki

Przestrzegałem przed brakiem węgla na krajowym rynku już kilka lat temu. Było bowiem oczywistym, że Rosjanie po przejęciu rynku dla odbiorców indywidualnych, rozpoczną też ekspansję na rynku węgla dla energetyki zawodowej. Widać to było już dwa lata temu - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

 

 

- Obecnie jesteśmy w sytuacji beznadziejnej, ponieważ z jednej strony Rosjanie coraz bardziej rozpychają się na rynku węgla dla energetyki zawodowej, którego ceny rosną - podkreśla Bogusław Ziętek. - Z drugiej strony polska energetyka coraz bardziej uzależnia się od gazu, którego ceny także drastycznie rosną, a Rosja jest jego głównym dostawcą do Unii Europejskiej. Zapłacimy za to jako społeczeństwo, bo ceny energii elektrycznej i ciepła w najbliższych latach wzrosną dwu lub trzykrotnie. Zapłaci za to również polska gospodarka, gdyż rosnące ceny energii i gazu oraz brak własnych nośników energii, które właśnie niszczymy, sprawi, że będziemy całkowicie uzależnieni od dostaw drożejącej energii z zagranicy lub coraz droższych surowców do jej produkcji - dodaje Bogusław Ziętek. Jednocześnie Bogusław Ziętek wskazuje, co powinno się zrobić w tak trudnej sytuacji.- Rząd PiS-u powinien natychmiast przygotować alternatywny program dla polskiej energetyki, który oparty będzie o dwa założenia - podkreśla Ziętek. - Mianowicie takie, że czeka nas kryzys energetyczny na skalę światową oraz że UE nie zaakceptuje naszego planu dopłat do wydobycia węgla. Bez tego alternatywnego programu będziemy bezbronni jak dzieci a konsekwencje tego ponosić będzie polskie społeczeństwo i nasza gospodarka - podsumowuje Bogusław Ziętek.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.