14 lutego 2022

Zarząd Polskiej Grupy Górniczej 
Premier Rządu
Mateusz Morawiecki

Katowice, dnia 14.02.2022 r.

 

Zarząd

Polskiej Grupy Górniczej

 

Premier Rządu

Mateusz Morawiecki

 

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" działający w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, zwraca się o podjęcie pilnych działań, zabezpieczających górników Polskiej Grupy Górniczej, przed konsekwencjami związany z błędami we wprowadzaniu Polskiego Ładu. Żądamy natychmiastowej nadpłaty utraconych środków. Błędy popełnione przy wprowadzaniu Polskiego Ładu nie mogą obciążać górników.

Przez ostatnie miesiące ciężko pracowali wydobywając węgiel, którego brakowało do zabezpieczenia systemu energetycznego. Zamiast wzrostu wynagrodzeń ich styczniowa wypłata i 14 -tka zostały pomniejszone o wielkości od 500 do nawet 2500 zł. Niekompetencja zarządu PGG i całkowita kompromitacja rządu, przy wprowadzaniu nowych zasad podatkowych sprawia, że górnicy mają prawo być wściekli. Takie same błędy w stosunku do posłów zostały niemalże natychmiast naprawione. Skoro można było niemal natychmiast nadpłacić posłom utraconą część zarobków, można to również natychmiast zrobić w stosunku do innych grup zawodowych.

Na skutek kumulacji wypłat w miesiącu lutym, wypłaty za miesiąc styczeń i przypadającej na 15-tego lutego wypłaty 14-tki, która jest częścią górniczego wynagrodzenia, większość górników otrzyma znacząco pomniejszone świadczenie. Straty będą znaczące w stosunku do poprzedniego roku. Już wynagrodzenie za miesiąc styczeń było pomniejszone, na skutek zastosowania nowych zasad rozliczenia wynikającego z Polskiego Ładu. Spowodowało to ogromne zbulwersowanie wśród górników.

Straty na wynagrodzeniach z tytułu 14-tki, byłyby jeszcze większe. Spowoduje to wzrost frustracji i gniewu wśród górników. Tym bardziej, że dotyczyć to będzie większości z nich. Tym bardziej również, że z ust Premiera i Ministrów ciągle słyszymy zapewnienia, że na wprowadzania, że na wprowadzaniu nowych przepisów nikt nie straci.

Górnicy w ostatnim czasie ponieśli ogromny wysiłek zabezpieczając polski system energetyczny w węgiel, którego brakowało. Nie mogą teraz być za to karani mniejszymi wynagrodzeniami.

Apelujemy do Pana Ministra o natychmiastowe działania, które zabezpieczą górników, przed krzywdzącymi ich skutkami źle przygotowanej reformy i pozwolą nam wszystkim uniknąć społecznych napięć.

 

Z poważaniem

Rafał Jedwabny

Przewodniczący

WZZ "Sierpień 80"

w Polskiej Grupie Górniczej

 

Do wiadomości:

Wicepremier Jacek Sasin

 

 

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.