28 stycznia 2022

Unia idzie ku energetycznej katastrofie, będzie na łasce Rosji

ENERGETYKA  |
 

Zdaniem ekspertów Saxo Banku Unia Europejska zmierzała w stronę kryzysu energetycznego już od wielu lat, promując odnawialne źródła energii przy jednoczesnym ograniczaniu energii atomowej. - To dwa grzechy pierworodne unijnej polityki w zakresie zielonej transformacji, przez które konsumenci płacą wysokie rachunki za energię. Zamiast odchodzić od paliw kopalnych Europa w coraz większym stopniu uzależnia się od importu gazu ziemnego oraz utrzymywania elektrowni węglowych i nie dokonała większych postępów w zakresie dekarbonizacji – oceniają analitycy banku.

 
 
W obecnej sytuacji bloki jadrowe pokazują swoją wartość.Fot. mat. pras.

 

  • Analitycy Saxo Banku nie mają dobrych prognoz. Ich zdaniem uzaleźnienie gazowe od Rosji będzie rosło.
  • Przyszłej zimy możliwa będzie powtórka z wysokich cen gazu.
  • Ich zdaniem porzucenie energetyki atomowej to działanie na szkodę klimatu.
  •  

Jak zaznaczają eksperci Saxo Banku wraz z poprawą warunków pogodowych od marca/kwietnia, ceny energii najprawdopodobniej zaczną spadać, nie znaczy to jednak, że kryzys się zakończy.-  Można się spodziewać, że następnej zimy ceny energii ponownie pójdą w górę. Unijne cele energetyczne zakładały mniejsze zużycie, niższe płatności końcowe oraz mniej zanieczyszczeń. Jak dotąd, zużycie pozostaje bez zmian, płacimy znacznie więcej, a poziom zanieczyszczeń jest coraz wyższy – komentuje sytuację Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku

 

Dwa wielkie grzechy Unii

W ciągu ostatnich lat UE aktywnie promowała źródła energii odnawialnej, niebędące w stanie zapewnić ciągłości dostaw, równocześnie dążąc do zamknięcia reaktorów jądrowych – jednej z podstaw niskoemisyjnego unijnego obciążenia podstawowego.Czytaj też:  Europa w gazowym potrzasku na własne życzenie. Czy jest wyjście z tej pułapki?- Oto dwa grzechy pierworodne unijnej polityki w zakresie zielonej transformacji i dlatego właśnie konsumenci płacą obecnie znacznie wyższe rachunki za energię. Zamiast odchodzić od paliw kopalnych Europa w coraz większym stopniu uzależnia się od importu gazu ziemnego oraz utrzymywania elektrowni węglowych i nie dokonała większych postępów w zakresie dekarbonizacji – mówi Dembik.Widać to w ewolucji produkcji energii elektrycznej w UE w podziale na źródła w latach 2016-2021. Gaz ziemny (+120 TWh) zastąpił węgiel kamienny i brunatny (-170 TWh), natomiast energia wiatrowa wzrosła o 100 TWh. Jednak energia atomowa i wodna pozostały na niezmienionym poziomie. Jak dotąd gaz ziemny jest głównym wygranym zielonej transformacji w Unii Europejskiej. Szereg krajów jest wręcz z tego zadowolonych, m.in. Belgia, Niemcy czy Polska.

 

więcej :

https://www.wnp.pl/energetyka/unia-idzie-ku-energetycznej-katastrofie-bedzie-na-lasce-rosji,533262.html?fbclid=IwAR1iaof4_vtyZ7fgAw_AZm7HVtT3hoqdiLHmrpRIQRaHdYDA-lYOF50CEjE

 

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.