12 marca 2020

TAK dla inwestycji węglowych - NIE dla importu prądu. Pismo do Jacka Sasina

Katowice, 9 marca 2020 roku

 

 

JACEK SASIN

Wicepremier

Minister Aktywów Państwowych

 

 

 

Panie Premierze, Panie Ministrze!

 

Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego „Sierpień 80” z rosnącym niepokojem obserwuje dystansowanie się państwowych koncernów energetycznych, a tym samym polityki państwa, wobec inwestycji węglowych.

 

Wstrzymanie budowy Elektrowni Ostrołęka C i analizowanie jej pod kątem bloku gazowego, a nie – jak wcześniej planowano – węglowego, jest nie do przyjęcia. Stoimy na stanowisku, że polska energia ma pochodzić z polskiego surowca z polskich elektrowni. Importowanie gazu uderzy w bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także doprowadzi do piętrzenia się problemów górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Efektem tego może być plan zamykania kopalń i zwalniania górników, co wywoła ogromne konflikty społeczne.

 

Wielokrotnie w ostatnich pięciu latach zapewniano środowisko górnicze, że rodzimy węgiel jest i będzie podstawą polskiej energetyki. Ostatnie decyzje przeczą jednak temu w sposób oczywisty. Importuje się nie tylko węgiel i gaz na potęgę, lecz także gotową energię elektryczną. W 2019 roku import prądu do Polski osiągnął niechlubny rekord 10,6 Twh za ponad 2 miliardy złotych! Zarobiły na tym m.in. Szwecja, Niemcy, Czechy i Litwa.

 

To skandaliczna sytuacja, że importujemy surowce i gotowy produkt, podczas gdy nasza energia wypychana jest z rynku. Wobec tych faktów WZZ „Sierpień 80” domaga się odblokowania budowy Elektrowni Ostrołęka C na węgiel, a także nierezygnowania z użytkowania Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska, co oznacza konieczność rewitalizacji tych dwóch śląskich zakładów. Sprawa ta ważna jest nie tylko dla Górnego Śląska i dla Ostrołęki, lecz rzutuje na interesy całego państwa i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Nie znajduje usprawiedliwienia rezygnacja z własnych surowców i własnych zakładów energetycznych na rzecz sprowadzania ich zza granicy. Wzywamy do opamiętania się!

 

 

/ za Komisję Krajową /

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.