19 października 2020

"Szalona polityka klimatyczna UE jest jak nowotwór złośliwy. Daje przerzuty" - związkowcy piszą do premiera i powołują Pogotowie Strajkowe w ArcelorMittal

Pismo do premiera ws. sytuacji hutnictwa w Polsce oraz zawiadomienie o powołaniu Pogotowia Protestacyjno-Strajkowego w ArcelorMittal Poland.

 

Katowice,19 października 2020 roku

 

 

                                                        MATEUSZ MORAWIECKI

                                                        Prezes Rady Ministrów                                            

Panie Premierze!

 

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” z niepokojem dostrzega początek końca hutnictwa w Polsce. Alarmowaliśmy już ponad rok temu, że koncern ArcelorMittal będzie dążył do likwidacji części produkcyjnej Huty Sendzimira w Krakowie – wielkiego pieca i stalowni. Nie wzbudziło to wówczas niestety, najmniejszego nawet zainteresowania z Pana strony, choć hutnicy tak na nie liczyli. Byli przekonani, że wykaże Pan troskę o tak ważną gałąź przemysłu w Polsce, jaką bez wątpienia jest hutnictwo. Kiedyś wydawało się, że formacja polityczna, która stanowi rząd tę troskę podzielała. Czy te nadzieje okazały się być złudne? Bo choć koncern Mittala to prywatna firma, to zatrudnia naszych współobywateli. Rządy innych państw wykazują większą troskę o zakłady i miejsca pracy na swoim terytorium.

 

Ostrzegaliśmy, że dewastatorska polityka klimatyczna doprowadzi do brutalnego niszczenia polskiego przemysłu. Wzywaliśmy do bezkompromisowego przeciwstawienia się jej. Tak się niestety nie stało. Kolejne zakłady pod naporem unijnej polityki kończą swój żywot, a rząd milczy. Jasne jest zatem, że rząd Mateusza Morawieckiego waleczny jest w Unii Europejskim o wszystko, tylko nie o polski przemysł i jego pracowników. Na kolanach przyjmujecie zieloną ideologię niczym eucharystię nowego boga.

 

Przemysł, zakłady i miejsca pracy są niszczone, zamykane, ludzie pozbawiani zatrudnienia, a rząd nie wykazuje aktywności i troski. Nie zrobiliście też niczego w kontekście importu stali do Polski, a import ten oznacza wprost: koniec hutnictwa w Polsce! Bo koniec produkcji w Hucie Sendzimira w Krakowie to tylko preludium. Mittal rakiem będzie wycofywał się z Polski. Wielkie inwestycje w naszym kraju, o których zapewnia firma, można śmiało między bajki włożyć. Nikt nie będzie łożył na haracz zwany prawami do emisji CO2.

 

Szalona polityka klimatyczna UE jest jak nowotwór złośliwy. Już opanował hutnictwo i górnictwo i zżera je od środka. Wkrótce przerzuty będą na rolnictwo, budownictwo, transport i przemysł motoryzacyjny. Nastąpi zapaść i stan agonalny polskiej gospodarki. Przypomina to pędzące przez ciemny las sanie, z których wypadają kolejne osoby i zostawia się je na pożarcie wilkom. Kolejno wypada hutnictwo, górnictwo, rolnictwo, budownictwo, cementownie, transport i przemysł motoryzacyjny. Sanie suną dalej. Polityka oparta na tej klimatycznej jest krótkowzroczna. Zamiast wyrzucać z sań kolejne osoby, należy je zatrzymać i razem przeciwstawić się wilkom. Bronić się!

 

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” wzywa Pana do wykazania większego zainteresowania i troski. Szczególnie ważne jest to teraz, gdy kryzys epidemiczny opanował gospodarkę. Z gruzowiska nie odbudujemy jej po pandemii.

 

W ArcelorMittal Poland powołano dziś Pogotowie Protestacyjno-Strajkowe. Jasne jest, że przy epidemicznych ograniczeniach zgromadzeń publicznych do 10 osób, teraz nie dojdzie do spektakularnych i masowych protestów. Wściekłość będzie jednak narastać i eksploduje z opóźnieniem. Może za 3 lata, gdy będą kolejne wybory. Może dużo wcześniej.

 

 

                                                          / za Komisję Krajową /

                                                                                               BOGUSŁAW ZIĘTEK

                                                                                               Przewodniczący WZZ „Sierpień 80”

 

 

 

Katowice, 19 października 2020 roku

 

 

                    SANJAY SAMADDAR

                                                        Prezes Zarządu

                                                        Dyrektor generalny ArcelorMittal Poland

 

 

 

 

 

 

I N F O R M A C J A

o ogłoszeniu Pogotowia Protestacyjno-Strajkowego

 

 

 

Międzyzakładowa Komisja Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w ArcelorMittal Poland wobec decyzji koncernu o wygaszeniu części produkcyjnej Huty Sendzimira w Krakowie, z dniem dzisiejszym podjęła uchwałę o ogłoszeniu Pogotowia Protestacyjno-Strajkowego we wszystkich oddziałach ArcelorMittal Poland i w spółach zależnych.

 

WZZ „Sierpień 80” zastrzega, że użyje wszelkich dostępnych metod w obronie zakładu i miejsc pracy. Kategorycznie wzywamy władze ArcelorMittal Poland do natychmiastowego wycofania się z decyzji o wygaszeniu wielkiego pieca i zamknięciu stalowni huty w Krakowie. Przez lata koncern dzięki ciężkiej pracy ludzi osiągał ogromne zyski, a dziś jedną decyzją twierdzi, że są zbędni i wyrzuca ich na bruk. Jest to karygodne i stoi w całkowitej sprzeczności ze społeczną odpowiedzialnością biznesu.

 

 

 

 

 

JANUSZ WOJTASIK

Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji

WZZ „Sierpień 80” w ArcelorMittal

 

SEBASTIAN ZIMMER

Przewodniczący Komisji Zakładowej

WZZ „Sierpień 80” w ArcelorMittal

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.