14 lutego 2020

Sytuacja w górnictwie jest tragiczna. Górnicy stracili cierpliwość. Będą protesty

    za eska.pl/slaskie 13.02.2020 Autor: Dariusz Brombosz

 

    Połowa lutego to będzie gorący czas w polskim górnictwie. 17 lutego strajk ostrzegawczy w PGG rozpocznie górnicze protesty. Potem referendum strajkowe, blokady torów i wielka manifestacja w Warszawie.

     W najbliższy poniedziałek, 17 lutego od godziny 6 do 8 górnicy przestaną fedrować w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej. Górnikom nie udało się porozumieć z Spółką w sprawie podwyżki płac o 12 proc. Rozmowy w tym temacie trwają od blisko pół roku. We wtorek, 25 lutego zostanie przeprowadzone referendum strajkowe we wszystkich zakładach i kopalniach Polskiej Grupy Górniczej SA, a 28 lutego górnicy wybierają się na manifestację do Warszawy.

     – To nie będzie wyjazd z kwiatami. Zainteresowanie wyjazdem do stolicy jest ogromne. Razem z nami jadą hutnicy, pracownicy przemysłu motoryzacyjnego oraz przedstawiciele innych gałęzi gospodarki, którzy walczą o godne życie. Apelujemy do górników z innych spółek węglowych – Tauron Wydobycie, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Lubelskiego Węgla „Bogdanka” o solidarny udział w tym proteście. Musimy jako środowisko górnicze działać razem, wspólnie, ramię w ramię. Niech Brać Górnicza pokaże jedność! - powiedział Radiu Eska Bogusław Ziętek szef WZZ Sierpień 80.

W międzyczasie Sierpień 80' przygotowuje się do kolejnych blokad torów. W ostatnim dniu stycznia 2020 roku związkowcy Sierpnia 80' zablokowali tory do Elektrowni Łaziska.

     – Mówimy stanowcze i zdecydowane : Nie dla importu węgla! Już wkrótce wyjdziemy i zablokujemy tory po raz kolejny. Sprowadzanie węgla z Rosji prowadzi do problemów polskich kopalń i wielu tysięcy rodzin górniczych. Nie dopuścimy do, że węgiel zza granicy zniszczy polskie górnictwo, stąd nasza determinacja i walka - przekonuje Bogusław Ziętek.

28 lutego górnicy również w Warszawie będą protestować przeciwko importowi węgla, który już dziś sprawia, że nie potrzeba polskiego węgla. Związkowcy informują,że dziś mamy do czynienia z wielkimi zwałowiskami przy kopalniach nieodbieranego, lecz zakontraktowanego przez spółki energetyczne węgla. To powoduje z kolei brak przychodów (w tym na podwyżki płac) oraz zagrożenie zaprzestania wydobycia (łącznie z likwidacją kopalń) i wysyłania górników na przymusowe urlopy.

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.