09 września 2020

STANOWISKO
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zlikwiduje Hutę Sendzimira w Krakowie

Do struktur Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" działających w ArcelorMittal Poland doszły informacje wskazujące, że wielki piec Huty im. Sendzimira w Krakowie nie zostanie już uruchomiony. Część surowcowa krakowskiej huty została czasowo zatrzymana pod koniec listopada 2019 r. Prawdziwym powodem decyzji koncernu Mittala nie jest ogólnoświatowa pandemia koronawirusa, lecz zaostrzająca się samobójcza polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

 

Brak wznowienia działania wielkiego pieca i stalowni w hucie w Krakowie oznacza wprost likwidację całego zakładu. Gdy huta nie produkuje to jest zbędna dla właściciela. Z jej likwidacją wiąże się utrata tysięcy miejsc pracy w samej hucie, jak i w spółkach zależnych oraz kooperujących, a także gigantyczny problem społeczny dla miasta Krakowa.

 

Ze wszech miar podkreślamy, że zaistniałej sprawie nie jest winna pandemia koronawirusa, lecz szkodliwa polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Tej Unii, która nie zrobiła nic aby wspomóc społeczności państw członkowskich w walce o zdrowie i życie w zderzeniu z COVID-19. Tej samej Unii, która poprzez swoją bezrozumną politykę wypchnęła firmy produkujące maseczki i respiratory na inne kontynenty i która teraz tak samo uparcie działa na rzecz wygonienia wielkiego przemysłu poza Europę. To fałszywe działania. Przenieść produkcję do Azji, gdzie nie obowiązują żadne normy klimatyczne i środowiskowe, a prawa pracownicze trwaktowane są w kategorii żartu. Wyzysk, niewolnicza praca dzieci – to zatem promują unijni biurokraci, choć usta pełne mają frazesów o praworządności i prawach człowieka, o prawach obywatelskich. UE staje się stręczycielem.

 

Unia Europejska, która schowała się do szafy, gdy koronawirus zaatakował państwa członkowskie i zabijał ludzi, teraz z tej szafy wychodzi, bijąc na oślep. Pomysłem na walkę z kryzysem ma być... likwidacja tysięcy miejsc pracy, pauperyzacja ludzi pracy i zwiększenie nierówności społecznych. Unijni przywódcy chcą wypchnąć przemysł poza strefę Unii, aby zamiast produkować u siebie to importować masowo gotowe produkty. Dla klimatu, dla środowiska będzie to zabójcze.

 

Zaostrzenie polityki klimatycznej UE to nie jest mrzonka. Mówią o tym otwarcie polscy europosłowie, którzy alarmują, że jeszcze w tym roku ma być gotowy nowy plan klimatyczny dla Europy, a jego zapisy są destrukcyjne dla Polski. Krakowska Huta Sendzimira prawdopodobnie będzie pierwszą, lecz nie jedyną ofiarą śmiertelnej zarazy zwanej nowym prawem klimatycznym. To nie obędzie się bezobjawowo. Wirus unijny będzie zabijał zakłady i miejsca pracy oraz niszczył ludzi.

 

Unijni przywódcy to sabotażyści. Ich działania doprowadzą do wybuchu olbrzymich protestów społecznych na miarę rewolucji. Ludzie skazani na zagładę, będą się bronić. Bronić będą swoich miejsc pracy i możliwości utrzymania swoich rodzin. To walka o możliwość dalszego życia, któremu zagrażają bzdurne przepisy UE, która zamiast przyjacielem, okazała się seryjnym zabójcą.

 

JANUSZ WOJTASIK

Przewodniczący Międzyzakładowej Komisji

WZZ „Sierpień 80” w ArcelorMittal

 

SEBASTIAN ZIMMER

Przewodniczący Komisji Zakładowej

WZZ „Sierpień 80” w ArcelorMittal

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.