24 listopada 2021

Spotkanie wicepremiera Sasina i ministra Pyzika z górniczymi związkami.

GÓRNICTWO   Autor: JD

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach trwa spotkanie przedstawicieli górniczych związków zawodowych z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem oraz nowym wiceministrem aktywów państwowych odpowiedzialnym za górnictwo i energetykę Piotrem Pyzikiem.

 

Wcześniej, przed rozpoczęciem spotkania, wiceminister Piotr Pyzik spotkał się z zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Rozmawiano na temat bieżącej sytuacji spółki i sprzedaży węgla.

 

- Na razie spotkanie trwa, być może skończy się około godziny 12.00 - mówi portalowi WNP.PL jeden z uczestników spotkania. - Czas jest ciężki, chcemy się dowiedzieć, jak przebiegają rozmowy z Komisją Europejską na temat notyfikacji programu dla górnictwa. Poza tym jest okazja, żeby poznać nowego wiceministra Piotra Pyzika odpowiedzialnego za górnictwo - dodaje nasz rozmówca.

 

Już wcześniej Piotr Pyzik wskazywał, że prenotyfikacja umowy społecznej dla górnictwa jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jednocześnie prowadzone są prace nad przygotowaniem projektu ustawy przekładającej ustalenia ze stroną społeczną na język legislacyjny.

 

Jak zaznaczono celem jest przeprowadzenie transformacji tak, by zapewnione było bezpieczeństwo energetyczne kraju, jak i również bezpieczeństwo socjalne pracowników górnictwa oraz energetyki.

 

Kolejne spotkanie z przedstawicielami Komisji Europejskiej w sprawie prenotyfikacji polskiego programu dla górnictwa zaplanowano w Brukseli na 2 grudnia.

 

Resort aktywów chce uzyskać kierunkową zgodę Komisji Europejskiej w zakresie rozwiązań zaproponowanych w prenotyfikacji.

 

Podpisana 28 maja br. umowa społeczna dla górnictwa określa odchodzenie od wydobycia węgla kamiennego energetycznego do 2049 roku. Zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników oraz uwzględnia dopłaty do wydobycia.

 

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, możliwe, że po zakończeniu spotkania przedstawiciele resortu aktywów państwowych udadzą się jeszcze do siedziby śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.