02 listopada 2021

Spor o kopalnie Turow. Minister klimatu A.Moskwa uda sie do Pragi.

Premier Czech Andrej Babisz poinformował, że nowa polska minister klimatu Anna Moskwa przyjedzie w piątek do Pragi. Podczas spotkania z czeskim ministrem środowiska ma poruszyć m.in. kwestię kopalni Turów.

 
 

Spór o kopalnię Turów. Minister klimatu Anna Moskwa uda się do PragiŹródło: East News, fot: Jacek Dominski

 
 

W szkockim Glasgow rozpoczęła się w niedzielę konferencja klimatyczna COP26. Rzeczniczka resortu środowiska Czech Petra Roubiczkova przekazała w poniedziałek, że w trakcie panelu premier Andrej Babisz zapowiedział, iż Anna Moskwa w najbliższy piątek uda się do stolicy Czech.

W zeszłym tygodniu Babisz pogratulował Moskwie objęcia funkcji szefowej resortu klimatu, po czym zaprosił ją do Czech.

Agencja CTK podała, że podczas wizyty w Pradze Moskwy nie będą wspierać na miejscu wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński i marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Do tej pory obaj uczestniczyli w czesko-polskich negocjacjach ws. kopalni Turow.

 

Spór o kopalnię Turów trwa. Rozprawa TSUE już 9 listopada

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zakomunikował, że rozprawa dotycząca skargi Czech na Polskę odbędzie się 9 listopada. Wcześniej o wznowienie negocjacji zaapelowali samorządowcy z Liberca, sąsiadującego z polską kopalnią w Turowie.

Rozmowy ws. zakończenia konfliktu polsko-czeskiego trwają od czerwca. W maju TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie, na co do tej pory nie zgodził się polski rząd. Polska zobowiązana jest płacić karę w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.