14 lutego 2022

Sierpień 80 pisze do premiera w sprawie pensji górników z PGG

GÓRNICTWO  |  NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Związek zawodowy Sierpień 80 wystosował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do zarządu Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Wolny Związek Zawodowy Sierpień 80 działający w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, zwraca się o podjęcie pilnych działań, zabezpieczających górników Polskiej Grupy Górniczej przed konsekwencjami związany z błędami we wprowadzaniu Polskiego Ładu. Żądamy natychmiastowej nadpłaty utraconych środków. Błędy popełnione przy wprowadzaniu Polskiego Ładu nie mogą obciążać górników" - podkreśla związek.

 
 
Górnicy w kopalni należącej do PGGFot. PAP/Hanna Bardo
 
  • Autor: JD
  • Za: wnp.pl
"Przez ostatnie miesiące ciężko pracowali wydobywając węgiel, którego brakowało do zabezpieczenia systemu energetycznego. Zamiast wzrostu wynagrodzeń ich styczniowa wypłata i 14 -tka zostały pomniejszone o wielkości od 500 do nawet 2500 zł. Niekompetencja zarządu PGG i całkowita kompromitacja rządu, przy wprowadzaniu nowych zasad podatkowych sprawia, że górnicy mają prawo być wściekli" - czytamy w piśmie."Takie same błędy w stosunku do posłów zostały niemalże natychmiast naprawione. Skoro można było niemal natychmiast nadpłacić posłom utraconą część zarobków, można to również natychmiast zrobić w stosunku do innych grup zawodowych" - zaznaczył Sierpień 80.Pismo wskazuje również również, że na skutek kumulacji wypłat w miesiącu lutym, wypłaty za miesiąc styczeń i przypadającej na 15-tego lutego wypłaty 14-tki, która jest częścią górniczego wynagrodzenia, większość górników otrzyma znacząco pomniejszone świadczenie. Straty będą znaczące w stosunku do poprzedniego roku. Już wynagrodzenie za miesiąc styczeń było pomniejszone, na skutek zastosowania nowych zasad rozliczenia wynikającego z Polskiego Ładu. Spowodowało to ogromne zbulwersowanie wśród górników."Straty na wynagrodzeniach z tytułu 14-tki, byłyby jeszcze większe. Spowoduje to wzrost frustracji i gniewu wśród górników. Tym bardziej, że dotyczyć to będzie większości z nich. Tym bardziej również, że z ust Premiera i Ministrów ciągle słyszymy zapewnienia, że na wprowadzania, że na wprowadzaniu nowych przepisów nikt nie straci.Górnicy w ostatnim czasie ponieśli ogromny wysiłek zabezpieczając polski system energetyczny w węgiel, którego brakowało. Nie mogą teraz być za to karani mniejszymi wynagrodzeniami.Apelujemy do Pana Ministra o natychmiastowe działania, które zabezpieczą górników, przed krzywdzącymi ich skutkami źle przygotowanej reformy i pozwolą nam wszystkim uniknąć społecznych napięć" - podkreślono w piśmie, pod którym podpisał się. Rafał Jedwabny, przewodniczący WZZ Sierpień 80 w Polskiej Grupie Górniczej.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.