15 grudnia 2021

Rosja zamierza wydobywać jeszcze więcej węgla

GÓRNICTWO  |   Autor: JD
 

Wydobycie węgla w Rosji to ważna dziedzina przemysłu, bowiem Rosja zarabia na eksporcie gazu, ropy i węgla. Stąd konsekwentna realizacja inwestycji w górnictwie rosyjskim. Ponadto średnie miesięczne zarobki w górnictwie są wyższe niż w innych branżach, co jest szczególnie istotne w przypadku Jakucji, czy regionu Krasnojarska.

 

W takich miejscach jak region Kuzbassu górnicy mają średnie miesięczne pensje w wysokości około 80 tys. rubli (około 1070 dol). Są one wyższe od płac w innych dziedzinach.

W trakcie ostatniej dekady wydobycie węgla w Rosji zwiększyło się o ponad 30 procent. W 2019 roku w rosyjskich kopalniach zdołano wydobyć około 430 mln ton węgla. Rosja dysponuje drugimi co do wielkości zasobami węgla na świecie, po Stanach Zjednoczonych. W planach rosyjskiego górnictwa jest dalsze zwiększanie wydobycia.

Ma ono wzrosnąć do poziomu 670 milionów ton rocznie w 2035 roku. Inwestycje w rosyjskim górnictwie do 2025 roku szacowane są na około 20 mld dol.

Wydobycie węgla oraz budowa nowych linii kolejowych na terenie wschodniej Syberii - dla ułatwienia eksportu węgla - to jeden z bardziej istotnych celów.

 

Zapewnić stabilne dostawy energii

W październikowym wywiadzie dla państwowej agencji informacyjnej RIA Novosti dyrektor Siergiej Mochalnikow z Ministerstwa Energetyki Federacji Rosyjskiej wskazał, że europejskie wysiłki na rzecz większego wykorzystania energii odnawialnej: wiatrowej, słonecznej i wodnej idą powoli i że odbiorcy w dalszym ciągu będą w nadchodzących latach nabywali rosyjski węgiel.- Jeżeli chcemy okresowo zanurzać się w epokę kamienia, z przerwami w dostawach prądu i ciepła, to rzeczywiście powinniśmy skupić się wyłącznie na źródłach odnawialnych - ironizował Mochalnikow. - Jeżeli natomiast zamierzamy iść do przodu, to musimy mieć zrównoważone podejście, które zapewni odbiorcom energię niezależnie od anomalii pogodowych oraz kataklizmów - dodał.

Warto mieć to na względzie u nas, kiedy zbyt szybkie odchodzenie od węgla kamiennego i brunatnego w energetyce może mieć fatalne skutki zarówno gospodarcze, jak i społeczne.

 

 

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.