23 maja 2022

Protest w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.

KOMUNIKAT

Od rana grupa związkowców z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" prowadzi protest w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach.

Górnicy z WZZ "Sierpień80" domagają się uporządkowania rynku handlu węglem. Oczekują na podjęcie rozmów i przyjazd ministra Piotra Pyzika, któremu chcą przekazać, rozwiązania zwiększające dostępność węgla i zmniejszające jego cenę. PGG sprzedaje tzw "ekogroszek" po około 900 zł za tonę. Już po chwili ten sam węgiel oferowany jest dla odbiorcy, po 2,5 - 3 tysiące złotych. Cały zysk przechwytywany jest przez pośredników, co powoduje oburzenie odbiorców indywidualnych, którzy muszą płacić za węgiel trzykrotnie drożej, niż sprzedaje go PGG. Oprócz tego węgiel jest niedostępny, a odbiorcy indywidualni nie mogą go kupić. Ten sam problem mają górnicy i byli górnicy, którym węgiel należy się w ramach deputatu. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań i patologii na tym rynku. Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" chcą rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą jego dostępność.

W ubiegłym tygodniu WZZ "Sierpień 80" skierował w tej sprawie, kolejne już wystąpienie do Premiera Morawieckiego.

z poważaniem 

Bogusław Ziętek

Przewodniczący

WZZ Sierpień 80"

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Obszar załączników
 
 
 

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.