08 marca 2022

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Katowice, dnia 08.03.2022 r.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Premier Rządu

Mateusz Morawiecki

 

W obliczu narastającej fali zbrodni w Ukrainie oraz skali agresji wojsk rosyjskiej, wobec ludności cywilnej Ukrainy, Europa nie może być bezczynna. Tymczasem, coraz częściej słyszymy haniebne wypowiedzi, głównie niemieckich polityków, którzy nie zamierzają zaprzestać, robienia interesów, z putinowską Rosją. Zamiast skutecznych sankcji, słyszymy o konieczności kupowania rosyjskiej ropy, gazu oraz węgla. Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT, ominęło dwa najważniejsze rosyjskie banki Sberbank i Gazprombank. Miliardy euro szerokim strumieniem, dalej płyną, finansując rosyjski imperializm.

 

Wypowiedzi czołowych europejskich, głównie niemieckich polityków, uzasadniają bezczynność Europy i kwestionują konieczność, wprowadzenia embarga, na rosyjski węgiel, gaz i ropę. Tym wszystkim politykom w UE, którzy bronią robienia interesów z putinowską Rosją, trzeba powiedzieć "to Wy, bombardujecie ukraińskie miasta, kupując ropę, gaz i węgiel od Putina. Usprawiedliwiając robienie interesów ze zbrodniarzami, którzy strzelają do cywilów, kobiet i dzieci, ponosicie za to odpowiedzialność.

 

Ci sami politycy, którzy mają problemy z wprowadzeniem embarga na rosyjski, krwawy węgiel, nie mieli żadnych skrupułów, przed skazywaniem polskich kopalń i energetyki na zagładę. Zagładę w imię chorej polityki UE, która miedzy innymi poprzez ETS, promowała rosyjski gaz. Rosyjski gaz, z którego energia jest pięciokrotnie droższa, niż z polskiego węgla. Koszt wytworzenia jednej MWh z węgla, pochodzącego z polskich kopalń, to 120 zł. Ta sama MWh wytworzona z gazu, to koszt 660 zł. Nie ma więc żadnego uzasadnienia dla sprowadzania węgla z Rosji. Tymczasem tylko w roku 2021, same Niemcy zaimportowały ponad 32 miliony ton węgla, z czego blisko 60 procent to węgiel rosyjski. Kłamstwa, jakimi karmi się społeczeństwa UE, służą tylko jednemu, dalszemu robieniu interesów przez elity europejskie z putinowską Rosją.

 

Cierpienia narodu ukraińskiego i zagrożenia dla państw bałtyckich oraz Polski, nie mają dla nich znaczenia. Skoro europejskie elity nie potrafią pomóc Ukrainie, niech przynajmniej zaprzestaną finasowania zbrodniarzy.

 

Wzywamy Rząd polski do natychmiastowego podjęcia działań, które spowodują:

 

1. Odbudowę potencjału wydobywczego polskiego górnictwa węgla kamiennego i brunatnego,

2. Podjęcia decyzji inwestycyjnych w sektorze hutniczo - stalowym, uniezależniających polską gospodarkę od importu stali i wyrobów stalowych z Rosji i Białorusi,

3. Podjęcia skutecznych działań, na forum instytucji UE, skutkujących zawieszeniem ETS-u,

4. Postawienia żądania wprowadzenia całkowitego embarga na sprowadzanie do państw UE rosyjskiego węgla, od zaraz, a rosyjskiej ropy i gazu, w możliwie najkrótszym, ściśle określonym terminie.

 

Bogusław Ziętek

Przewodniczący

WZZ "Sierpień 80"

 

 

 

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.