16 października 2020

Pismo przewodniczącego WZZ "Sierpień 80" Bogusława Ziętka do premiera Mateusza Morawieckiego ws. osocza krwi górników-ozdrowieńców. 

Przeciwciała w tym osoczu zawarte ratują zdrowie i życie ciężko chorych. Górnicy są chętni je oddawać, lecz później jako jedyna grupa zawodowa w Polsce muszą dni honorowego krwiodawstwa (i poboru osocza) odrabiać celem uzyskania prawa emerytalnego. Mieliśmy obietnice, że to się zmieni, lecz tej dobrej zmiany wciąż nie ma, czas ucieka, a kolejne dni przynoszą zatrważające rekordy zakażeń i zgonów.

 

Katowice,16 października 2020 roku

 

 

                                                        MATEUSZ MORAWIECKI

                                                        Prezes Rady Ministrów

                                                       

 

Panie Premierze!

 

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” już wiosną tego roku wyszedł z inicjatywą mającą na celu zachęcenie dużej liczby górników do oddawania krwi i osocza ratujących ludzkie zdrowie, a nawet życie. Wielokrotnie pisaliśmy do Pana i do członków Pańskiego rządu, że w tym celu należy podjąć jeden niewielki gest, jedną zmianę w prawie, która nie kosztowałaby nic budżetu Skarbu Państwa, a realnie mogłaby uratować wiele ludzkich istnień, wielu naszych rodaków.

 

Górnicy to dziś jedyna grupa zawodowa w Polsce, która musi odrabiać każdy dzień honorowego krwiodawstwa celem uzyskania prawa emerytalnego. Zmiana ta wprowadzona przez rząd PO-PSL zmniejszyła znacząco motywacje górników do oddawania własnej krwi. Krwi, której przecież nie można kupić, ani wyprodukować. Górnicy są w stanie gotowości do oddawania krwi, a teraz także osocza, lecz nie mogą być za to jako jedyni karani poprzez przymus odrabiania tych dni.

 

Doskonale wiemy, że osocze od górników-ozdrowieńców z COVID-19 stosowane jest w terapii szpitalnej, a także stworzono na ich podstawie lek. W momencie, gdy nie ma jeszcze szczepionek, osocze to jest jedyną szansą dla wielu Polaków, którzy leżąc pod respiratorami, walczą o życie, a bez osocza, niestety tę walkę niestety przegrywają.

 

Panie Premierze, pomimo obietnic, że pracę nad zmianą niekorzystnych i niesprawiedliwych dla górników przepisów trwają, są kierowane do uzgodnień międzyresortowych, do dnia dzisiejszego nie poczyniono żadnych działań i nie wywiązano się z obietnic. I to budzi nasze ogromne rozczarowanie i zdziwienie. Można to było wdrożyć przy okazji wielu ustaw zwanych potocznie „covidowymi”, lecz nie zrobiono tego. Dziś, gdy nastąpił wzrost zarażeń na koronawirusa i poważnych stanów wywołanych COVID-19, a także w przededniu katastrofy epidemicznej, nie można dłużej czekać. Podsuwamy Panu i Pańskiemu rządowi gotowy, bardzo dobry pomysł, o wiele lepszy niż wizje opozycji parlamentarnej. Tu kosztów nie ma żadnych. Koszty są natomiast i będą wtedy, gdy wielu naszych rodaków straci życie, bo nie otrzyma przeciwciał zawartych w osoczu od ozdrowieńców. Górnicy są gotowi je oddawać, o czym najdobitniej świadczy wspólna akcja pobierania osocza od górników-ozdrowieńców prowadzona przez WZZ „Sierpień 80” i Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Ale potrzeba więcej, potrzeba też zachęty i wyeliminowania niekorzystnych dla górników przepisów.

 

Jeszcze nie jest za późno na dobre zmiany. Wyrażamy nadzieję, że rząd Pana Premiera wywiąże się z tych obietnic. Tu chodzi o dobro Polek i Polaków, o przyszłość Polski.

 

 

 

 

                                                                                                               / za Komisję Krajową /

 

                                                                                                                                                             BOGUSŁAW ZIĘTEK

                                                                                                                                                              Przewodniczący WZZ „Sierpień 80"

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.