18 lutego 2021

Pismo do Prezydenta RP, Premiera, Marszałków oraz szefów Klubów Parlamentarnych

wersja pdf

 

Katowice, 18.02.2021 r.

 

Prezydent RP

Andrzej Duda

Premier Rządu RP

Mateusz Morawiecki

Marszałek Sejmu RP

Elżbieta Witek

Marszałek Senatu RP

Tomasz Grodzki

Szefowie Klubów Parlamentarnych i Kół Poselskich

 

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zwraca się z wnioskiem o interwencję w trybie pilnym, w związku przystąpieniem do decydującej fazy wyburzenia i całkowitego zniszczenia inwestycji w blok węglowy Ostrołęka C w Ostrołęce. W najbliższych dniach przeprowadzona ma być akcja wyburzania i wysadzania budowli, które są kluczowe dla tej inwestycji. Jeśli prace wyburzeniowe nie zostaną natychmiast powstrzymane, inwestycja zostanie nieodwracalnie stracona. Zwracamy się do Was, jako najważniejszych osób w państwie, o natychmiastową interwencję.

Na budowę bloku węglowego w Ostrołęce, wydaliśmy z naszej wspólnej kieszeni, już ponad 3 miliardy złotych. Postawiono część instalacji, pobudowano drogi, przebudowano most, rozstrzygnięto przetarg na budowę bocznicy, wykonano prace ziemne. Tylko na ten cel wydaliśmy ponad miliard złotych. Zakupiono część urządzeń, za które musimy zapłacić. Nie wiadomo, jakie jeszcze koszty poniesiemy, narzucone nam przez wykonawcę. Wszystko to zostanie zaprzepaszczone. Czy jesteśmy, aż tak bogaci, że możemy sobie pozwolić, na wyrzucenie 3 miliardów w błoto?

Blok Ostrołęka C posiadał wszystkie uzgodnienia, które pozwalały na jego realizację, nawet w rygorystycznych obostrzeniach polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Miał być zabezpieczeniem, niestabilnych dostaw energii z OZE. To co się dzieje obecnie, pokazuje jak ważne jest tego typu zabezpieczenie, kiedy w całej Europie zmagamy się z niedostatkiem energii wytwarzanej przez te źródła.

Ostrołęka C miała też być, elementem gwarancji bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich i ich uniezależnienia się od Rosji. Chyba, że całe opowiadanie o tym, że chcemy się uniezależnić od dyktatu energetycznego Rosji, to maskarada. Ostrołęka C stanowiła też, ważny element bezpieczeństwa energetycznego Polski i zachowania naszej niezależności energetycznej.

Rezygnacja z budowy Ostrołęki C, w powiązaniu z nierealistycznymi założeniami, przyjętej przez rząd Mateusza Morawieckiego Polityki Energetycznej Polski do roku 2040, stanowi zagrożenie dla ciągłości dostaw energii.

Skazujemy się na blackout lub całkowite uzależnienie naszej gospodarki, od dostaw rosyjskiego gazu albo coraz droższej importowanej energii elektrycznej. Już w roku 2022 import energii elektrycznej lub tej wytwarzanej z importowanego węgla, może wynosić 40 procent naszych potrzeb.

Skazujemy również nasze społeczeństwo na ubóstwo energetyczne i coraz wyższe ceny energii i ciepła. Uderzy to w Polską gospodarkę, uderzy to w polskiego obywatela. Dlaczego to robimy, skoro koszt wytwarzania 1 MWh z węgla to między 120 a 140 złotych. Drugie tyle to obciążenia wynikające z opłaty emisyjnej. Powtórzmy. Sam koszt wytworzenia tej energii, bez narzuconego nam haraczu klimatycznego, to zaledwie 120 - 140 złotych za 1 MWh. Przykładowo, koszt wytworzenia tej samej 1 MWh z farm wiatrowych stawianych na Bałtyku, którymi między innymi chcemy według PEP 2040, zastąpić energię z węgla, to jak ostatnio ujawniono to około 301 zł za 1MWh. Koszt wytworzenia energii z węgla to 120 - 140 zł, z offshore 301 zł. Inne źródła energii nie są tańsze. A więc, koszty wytwarzania tej energii, będą co najmniej dwukrotnie wyższe od tych, wytwarzanych z tradycyjnych źródeł, których się pozbywamy, albo które niszczymy, nie pozwalając na ich powstanie, jak Ostrołęka C w Ostrołęce.

Nikt nam nie odpowiedział na pytanie, dlaczego, mamy wydać 900 miliardów złotych, aby wybudować coś, co jest dwukrotnie droższe, niż to co  już posiadamy? To szaleństwo. Zniszczymy naszą gospodarkę, naszą suwerenność energetyczną, nasze społeczeństwo, które będzie musiało płacić coraz więcej za energię elektryczną i ciepło. W imię czego?

Zwracamy się z apelem o powstrzymanie wyburzania inwestycji Ostrołęka C, i podjęcia zgodnej z naszym interesem, decyzji o kontynuacji budowy tej elektrowni, do Was jako najważniejszych osób w państwie. Państwo i jego instytucje muszą stanąć na wysokości zadania, chroniąc nas przed katastrofą. Muszą też rozliczyć tych, którzy podejmują decyzje sprzeczne dla naszego Kraju i obywateli.

 

Bogusław Ziętek

Przewodniczący

WZZ "Sierpień 80"

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.