12 października 2021

PG Silesia sprzeda węgiel za 145 mln zł. Akcje Bumechu od razu zyskały.

Za :wnp.pl

 Adam Sofuł

Bumech poinformował we wtorek, że jego spółka zależna - Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia - zawarła umowę na sprzedaż węgla energetycznego o wartości 145 mln zł. Po podpisaniu umowy kurs akcji Bumechu wystrzelił w górę.

 

- Przedmiotem umowy jest sprzedaż węgla energetycznego w sortymencie Miał II A dokonywana celem dalszej odsprzedaży. Dostawy węgla będą realizowane w okresie od 1 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku w oparciu o miesięczne harmonogramy transportem kolejowym na warunkach FCA kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - czytamy w komunikacie Bumechu.

 

- Szacunkowa wartość umowy w całym okresie jej obowiązywania wynosi ok. 145 mln zł netto i wynika z określonych w umowie parametrów węgla - czytamy również.

 

Bumech nie ujawnił nazwy kupującego, w komunikacie można jedynie przeczytać, że to  "krajowa spółka kapitałowa, będąca częścią międzynarodowego koncernu".

 

To kolejny, chociaż zdecydowanie największy kontrakt na sprzedaż węgla przez Silesię w ostatnich tygodniach. Na początku września spółka podpisała dwie umowy – na 10,5 mln zł i 12,45 mln zł.Bumech jest właścicielem PG Silesia od niedawna. Pod koniec stycznia tego roku sfinalizował umowę przejęcia udziałów w tej firmie od EPH i BDL za niecałe 10 mln zł.

 

Po przejęciu PG Silesia Bumech korzysta na węglowej hossie ostatnich tygodni (ceny surowca w Rotterdamie są obecnie trzykrotnie wyższe niż jeszcze w maju oraz czterokrotnie wyższe niż rok temu) – notowania spółki były w ostatnich tygodniach jednymi z najszybciej pnących się w górę. O ile jeszcze pod koniec sierpnia za jedną akcję trzeba było zapłacić nieco ponad 3,50 zł, to podczas wtorkowej (12 października) sesji wahając się w okolicach 26 zł (już po podpisaniu umowy kurs wystrzelił w górę – ceny akcji były pod koniec sesji o ponad 15 proc. wyższe niż na poniedziałkowym zamknięciu).

 

Bumech zakończył pierwsze półrocze zyskiem w wysokości 21,24 mln zł wobec 4,67 mln zł rok wcześniej. Przychody wyniosły 202,7 mln zł wobec 44,8 mln zł po pierwszym półroczu 2020 r.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.