04 marca 2022

Oświadczenie w sprawie sytuacji w Ukrainie

Katowice, dnia 04.03.2022  r.

 

OŚWIADCZENIE

w sprawie sytuacji w Ukrainie

 

Skala zbrodni i barbarzyństwa wobec obywateli Ukrainy, wymaga zdecydowanej i stanowczej odpowiedzi. Wymaga natychmiastowych i skutecznych działań, odcinających putinowski reżim, od możliwości finansowania imperialistycznej polityki. Konieczne są czyny i decyzje, a nie puste słowa, deklaracje i obietnice.

 

Oburzające jest to, że nadal wiele państw UE, ogranicza się do pozornych i pustych gestów. Świat obiegła informacja, o atomowym uderzeniu UE w Rosję. Tym atomowym uderzeniem, miało być wykluczenie Rosji, z systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Szybko okazało się, że to atomowe uderzenie to kapiszon, bo wykluczenie omija, najważniejsze dla rozliczeń rosyjskiego handlu ropą i gazem, banki Sbierbak i Gazprombank.

 

Setki milionów euro, dalej, codziennie mogą płynąć, finansując zbrodnie rosyjskiej armii. To skandal i kpina, nie tylko z bombardowanych Ukraińców, ale również ze społeczeństw europejskich. Kiedy europejscy biurokraci, zdecydują się na nałożenie prawdziwych sankcji. Czy dopiero wtedy, jak rosyjskie bomby spadną, na polskie, litewskie i estońskie miasta? Czy dopiero wtedy też, przestaniecie robić interesy z putinowską Rosją.

 

To oburzające, że elity europejskie nadal robią wszystko, aby dbać o nienaruszalność rosyjskich interesów. W dalszym ciągu państwa UE, kupują ogromne ilości rosyjskiej ropy, gazu i węgla. W dalszym ciągu miliardy euro, finansują zbrodnie Rosji. Nie ma żadnego, prawdziwego embarga wobec Rosji, skoro rosyjski gaz i ropa, nieprzerwanym strumieniem płyną do państw UE, głównie do Niemiec.

 

Nie ma żadnego embarga, skoro miliony ton rosyjskiego węgla, rabowanego w ukraińskich kopalniach Donbasu, jadą przez Polskę i unijne porty do Europy. To są prawdziwe źródła finansowania, rosyjskiego imperializmu. Dwie trzecie, importowanej do UE ropy, pochodzi z Rosji. Trzy czwarte, importowanego do UE gazu, pochodzi z Rosji. Trzy czwarte, importowanego do UE węgla, to węgiel rosyjski, także ten "krwawy" z Donbasu.

 

Z tymi rosyjskimi interesami, szumnie ogłaszane sankcje, nie zrobiły NIC. Jednocześnie, te same unijne państwa, bezwzględnie, domagają się likwidacji polskich kopalń. Nie chcą polskiego węgla, ale nie przeszkadza im, nawet w obliczu zbrodni w Ukrainie, ten rosyjski.

 

Ani jedna tona rosyjskiego węgla, nie powinna trafiać do państw UE. To wstyd i hańba. Trzeba skończyć z uzależnieniem UE, od rosyjskiej ropy i gazu. Natychmiast! Żadnym tłumaczeniem, nie są tu dolegliwości, jakie są z tym związane. Społeczeństwa UE, znoszą nie takie wyrzeczenia, w ramach polityki klimatycznej.

 

Skoro na Ukraińców dziś, a jutro być może na Polaków, Litwinów, Łotyszów i Estończyków, spadają rosyjskie bomby, to argumentem przeciwko całkowitemu embargu ma być to, że nasze kaloryfery będą zimne. Zbrodnie popełniane na Ukrainie, to nie to samo, co wyłączona klimatyzacja latem. Skoro za naszą wolność giną Ukraińcy, to możemy znieść niedogodność, w postaci pustego baku i ograniczenia wyjazdu na kolejne zakupy. Ta, niby troska unijnych elit, o społeczeństwa europejskie, to nic innego, jak usprawiedliwienie, dla dalszego robienia interesów z putinowską Rosją i zarabiania miliardów na tych interesach.

 

Jeśli chcemy być uczciwi, wobec walczących i krwawiących Ukraińców, ale również wobec siebie, musimy nie ustawać w wywieraniu presji, na europejskie rządy i instytucje, w celu nałożenia rzeczywistych, a nie pozornych sankcji, na zbrodniarzy. Musimy żądać, całkowitego embarga na rosyjski gaz, ropę i węgiel. 

Musimy żądać zawieszenia, a w konsekwencji zniesienia, sytemu handlu prawami do emisji CO2 (ETS), który stanowi rzeczywistą przyczynę gospodarczych i społecznych problemów, państw UE. ETS doprowadził, do naszego całkowitego uzależnienia od rosyjskich surowców. Bez tego Ukraina ulegnie, a po niej przyjdzie czas, na kolejne Narody Europy. Bez likwidacji ETS-u, wkrótce sfinansujemy Putinowi, kolejną armię.

 

Wzywamy rząd polski, do twardej walki o te cele. Wzywamy polskich parlamentarzystów i europarlamentarzystów, do tego samego. To czas wielkiej próby nie tylko dla Ukrainy, ale dla całej Europy. Jeszcze nie jest za późno.

 

Bogusław Ziętek

Przewodniczący

WZZ "Sierpień80"

Rafał Jedwabny

Przewodniczący

Zespołu ds. Górnictwa i Energetyki

WZZ "Sierpień 80"

 

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.