18 października 2021

Nowy blok w Elektrowni Turów znowu stoi.

Za : zgorzelec.info

Problem w tym, że to kolejna prawie miesięczna przerwa w pracy nowego bloku. Do tej pory było też kilka krótszych, których nikt już nawet nie liczy. Według dostępnych informacji, obecnie mamy do czynienia z remontem bieżącym... kilka miesięcy po uruchomieniu wartej 4,5 mld złotych inwestycji.

O wcześniejszych kłopotach nowego bloku pisaliśmy w lipcu. Więcej na ten temat w odnośnikach na dole artykułu.

W systemie informacja o zatrzymaniu pracy nowego bloku pojawiła się 5 października. Przestój określono jako remont bieżący i miał potrwać do 18 października. Niestety, problem musi być większy bo przestój wydłużono do 28 października.

Według naszych informacji problemem w tym przypadku jest pęknięty wał w wentylatorze spalin, a o komentarz zapytaliśmy właściciela kombinatu spółkę PGE GiEK S.A.

Blok energetyczny w Elektrowni Turów został wyłączony z eksploatacji 4 października, w celu usunięcia zidentyfikowanych usterek w obszarze wentylatora spalin. Prace na bloku prowadzi Generalny Wykonawca inwestycji – konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH, Budimex SA oraz Técnicas Reunidas SA, który w ramach podpisanej w 2013 r. umowy na budowę bloku „pod klucz” był zobligowany nie tylko do zaprojektowania i wybudowania bloku energetycznego, ale także w okresie eksploatacji do usunięcia usterek niepowstałych z winy Inwestora. Wszystkie przeprowadzane przez Generalnego Wykonawcę prace mają na celu dalszą, stabilną pracę nowej jednostki wytwórczej w Turowie.

autor: red.
Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.