08 listopada 2021

Najpewniej to Piotr Pyzik zajmie się górnictwem w rządzie.

Autor: JD

Niedawno wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin podał, że w ciągu najbliższych kilku dni powołany zostanie nowy pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal WNP.PL, najpewniej zostanie nim Piotr Pyzik, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gliwic.

 

W górnictwie czekają na następcę Artura Sobonia  Fot. PTWP
  • Resort aktywów państwowych wskazał ostatnio, że rozmowy z Komisją Europejską w sprawie nowego programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego toczą się i nie ma zagrożenia ich ciągłości z uwagi na zmiany w kierownictwie Ministerstwa Aktywów Państwowych.
  • Ministerstwo aktywów podało te informacje w środę 3 listopada po tym, jak górnicze związki wystosowały pismo do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
  • W piśmie do niego związkowcy zaznaczyli, że niepokoi ich brak powołania następcy Artura Sobonia, który do 8 października odpowiadał w resorcie za górnictwo.
  •  
 Zdaniem związkowców zmiany kadrowe negatywnie wpływają na tempo prac nad prenotyfikacją umowy społecznej w Komisji Europejskiej. Później wicepremier Sasin podał, że w ciągu najbliższych kilku dni powołany zostanie nowy pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Jak się nieoficjalnie dowiedział portal WNP.PL zapewne zostanie nim Piotr Pyzik, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Gliwic.

- Ma on akceptację prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, z którym zna się od lat - mówi portalowi WNP.PL osoba zbliżona do resortu aktywów państwowych. - Wydaje się, że ostatecznie to właśnie Piotr Pyzik będzie nowym pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego - dodaje nasz rozmówca.

 

Piotr Pyzik jest gliwiczaninem. W 2010 roku został wybrany radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, natomiast w roku 2011 posłem na Sejm RP.Na jego stronie internetowej można przeczytać, że „od lat jest wierny jednej formacji politycznej - współzałożyciel Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku i wieloletni członek sztabu wyborczego tej partii”.

 

Jak już wcześniej informował portal WNP.PL rozważana też była między innymi kandydatura posła Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Kozika, który wcześniej był między innymi przewodniczącym Związku Zawodowego Kontra w kopalni Janina.

 

Trudny czas dla górnictwa

Na giełdzie nazwisk wymieniano również między innymi obecnego prezesa Polskiej Grupy Górniczej Tomasza Rogalę czy  Artura Warzochę, który jest teraz prezesem spółki Tauron Nowe Technologie. Niektórzy wspominali także o Jonaszu Drabku, dyrektorze Departamentu Górnictwa w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz o Adamie Gawędzie, który był już wiceministrem aktywów państwowych.

 

Artur Soboń został jakiś czas temu mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Wcześniej był on wiceministrem aktywów państwowych i pełnomocnikiem rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Do czasu znalezienia następcy Artura Sobonia jego obowiązki przejął Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Przejście Sobonia do Ministerstwa Rozwoju i Technologii ma miejsce w niezwykle gorącym okresie, w trakcie prowadzenia trudnych rozmów z Komisją Europejską na temat notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. Stąd jego następca, którym najpewniej zostanie Piotr Pyzik, będzie musiał się zmierzyć z trudną materią. Pyzik nie jest raczej znany w środowisku górniczym

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.