09 sierpnia 2022

Minister energii wraca do gry

Krzysztof Tchórzewski od września zostanie wiceszefem Ministerstwa Aktywów Państwowych odpowiedzialnym za energetykę. Dostał propozycję nie do odrzucenia.

09.08.202

 

Informację o nominacji dla nowego ministra potwierdziły dwa niezależne od siebie źródła „zbliżone do sprawy”.

– Poprosił go o to Jarosław Kaczyński, Tchórzewski wcale się nie palił do powrotu – relacjonuje nam jeden z informatorów. Namawiano go od jakiegoś czasu, ale stawiał warunek – chciał nadzoru nad spółkami energetycznymi. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin nie palił się do podziału kompetencji ze starszym partyjnym kolegą, ostatecznie jednak zdecyduje w tej sprawie wola prezesa.

Sam kandydat jest na urlopie, nie udało nam się z nim skontaktować.

Tchórzewski był ministrem energii w latach 2015-2019, wcześniej, w pierwszym rządzie PiS w latach 2005 -2007, był wiceministrem gospodarki, który odpowiadał za elektroenergetykę.

Jako minister energii skupił olbrzymią władzę – sprawował nadzór właścicielski nad spółkami energetycznymi i górniczym, a jednocześnie miał w swoim resorcie departamenty analityczne. Teraz będzie miał dużo trudniej. Departamenty analityczne przeniosły się do resortu klimatu, zostało w nich zresztą niewielu znanych mu ludzi, z którymi współpracował jako minister.

Koncepcje restrukturyzacji, czyli powstania NABE wymyśla MAP, przy wydatnej pomocy firm doradczych, na co idą zresztą miliony złotych z portfeli podatników. Szefowie spółek energetycznych grają we własne gry polityczne, a rozproszenie władzy i brak jednego ośrodka odpowiedzialnego za energetykę nie ułatwia im podejmowania decyzji, bo łatwo się komuś narazić.

Nadzór nad energetyką stał się kompletnie dysfunkcyjny, a silosowość administracji, z którą rząd PiS obiecał skończyć, w przypadku energetyki jest większa niż kiedykolwiek. We wrześniu zobaczymy, ile władzy wyrąbie dla siebie nowy wiceminister.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.