15 lipca 2020

Krew górników - ozdrowieńców uratuje życie innym

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które dziś są najlepszym środkiem ratującym zdrowie, a nawet życie tych chorych, którzy ciężko przechodzą chorobę COVID-19, są hospitalizowani i leżą pod respiratorami. To ważne by im pomóc. Póki nie ma szczepionek i leku na chorobę wywołaną przez koronawirusa, a przeciwciała z osocza krwi ozdrowieńców działają cuda, warto pomagać i oddać krew. Stąd jest ta akcja zainicjowana przez WZZ „Sierpień 80” i szpital MSWiA w Warszawie. O oddawanie krwi przez górników-ozdrowieńców apelują także spółki górnicze, władze państwowe i samorządowe oraz metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

 

Możemy czynić dobro, a dobro – pamiętajmy – wraca. Górnicy to ludzie ciężkiej pracy, ale i grupa zawodowa szczególnie solidarna i zawsze chętnie pomagająca innym. My przeszliśmy to w większości bezobjawowo. Ale inni nie mieli tego szczęścia lub mogą nie mieć. I dotyczy to nie tylko ludzi gdzieś „z Polski”, ale i tu u nas, na Śląsku. Naszych rodzin, bliskich, przyjaciół czy sąsiadów.  Górnicy i medycy byli najbardziej hejtowani w okresie pandemii. I to dziś właśnie górnicy i medycy razem współdziałają dla dobra. Bo lepiej robić dobro niż robić hejt. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie to prestiżowa placówka medyczna.

 

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” wraz z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie oraz przy wsparciu Polskiej Grupy Górniczej organizuje wyjazd do Warszawy celem oddania osocza z krwi przez górników-ozdrowieńców, którzy wyleczeni zostali z COVID-19.

Podróż, nocleg i wyżywienie są darmowe. W zamian za honorowe krwiodawstwo (tu konkretnie osocze z krwi) górnicy zostaną kompleksowo przebadani (badanie krwi, badania diagnostyczne serca USG i echo serca). Badania te pozwolą uzyskać odpowiedź na pytanie jak koronawirus (nawet przy bezobjawowej chorobie) wpływa na organizm człowieka i jakie zmiany wywołuje, jakie są powikłania. Tego typu dokumentacja medyczna może przydać się w przyszłości. Badania, na które często czeka się w kolejkach lub są odpłatne, tu będziecie mieli wykonane natychmiast i za darmo. Nic się nie traci, a można tylko zyskać, ponadto ratując czyjeś zdrowie, a nawet życie!

 

Tradycja honorowego krwiodawstwa wśród górników jest długa. WZZ „Sierpień 80” zabiega, aby górnicy jako jedyna grupa zawodowa w Polsce nie musieli odrabiać dni spędzonych na oddawaniu krwi przed przejściem na emeryturę. Krwi nie można wyprodukować ani kupić. Stąd konieczność zachęcania ludzi do jej oddawania. Oddawania bez konieczności odpracowania tego dnia by uzyskać prawo emerytalne.

 

 

Zapisy na wyjazd do Warszawy na oddanie osocza i badania odbywają się w biurach WZZ „Sierpień 80” na poszczególnych kopalniach. Zachęcamy do tego!

 

Masz pytania dotyczące szczegółów wyjazdu? Zadzwoń lub przyjdź do nas.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.