25 marca 2022

Komunikat !

Katowice, dnia 25.03.2022 r.

 

KOMUNIKAT

Związkowcy solidarni z Ukrainą

 

Kolejny dzień trwa barbarzyńskie bombardowanie ukraińskich miast. Pod rosyjskimi bombami giną kobiety i dzieci. W Ukrainie mamy do czynienia ze zbrodniami wojennymi. Zbrodniami, którym bezczynnie przyglądają się politycy UE.

 

Z szumem ogłaszane sankcje okazały się niewiele warte. Nie powstrzymały wojny. Nie powstrzymały zbrodni. Jak gdyby nigdy nic, państwa UE, prowadzą handelek z putinowską Rosją. Codziennie blisko miliard euro trafia do Putina i jego generałów za ropę, gaz i węgiel. Codziennie rządy państw UE, fundują Putinowi nowe bomby, czołgi i samoloty. Codziennie UE funduje Putinowi miliardy na nowych najemników, którzy mordują Ukraińców.

 

Przodują w tym, państwa takie jak Niemcy, sprzeciwiając się wprowadzeniu embarga, na rosyjski gaz, ropę i węgiel. Haniebna polityka Niemiec, znajduje swoich naśladowców. Skoro UE może robić interesy ze zbrodniarzami, skoro państwa, takie jak Niemcy mogą dalej kupować od Rosji gaz, ropę i węgiel, dlaczego nie mogą tego robić inni. Hieny, które myślą tymi kategoriami, dalej robią interesy z Rosją.

 

To nieprawdopodobne ale putinowska Rosja, zarabia dziś na handlu ropą, gazem i węglem więcej, niż przed sankcjami. Sankcje, które miały być zabójcze dla Rosji, nic nie znaczą. Rubel się umacnia. Akcje rosyjskich spółek rosną. Putin i jego oligarchowie, mają pieniądze na nową wojnę i nowe jachty.

Wzorem Niemiec, także niektóre koncerny postanowiły, dalej robić interesy z Rosją i w Rosji. Przykładem francuski Renault, który z poparciem francuskiego rządu, chciał kontynuować produkcję samochodów w Rosji. Z decyzji tej się wycofał. Ale wiele firm i koncernów, postanowiło zarabiać krwawe dolary i euro, robiąc interesy z Rosją.

 

Wszyscy oni powinni być piętnowani i stygmatyzowani. Są wspólnikami Putina, w mordach na ludności cywilnej. Są fundatorami, jego barbarzyńskiej wojny.  Są donatorami jego zbrodni. Naszym obowiązkiem, jest reagowanie na tą hipokryzję, chciwość i współuczestnictwo w zbrodniach wojennych.

W najbliższych dniach, Wolny Związek Zawodowy rozpoczyna akcję pikietowania wspólników Putina. Będziemy pikietować i wzywać do bojkotu firm, które kontynuują robienie interesów ze zbrodniarzami. Będziemy pikietować i wzywać do bojkotu, tych którzy dalej prowadzą swoje interesy w Rosji. Będziemy pikietować i bojkotować tych, którzy handlują z Rosją, dostarczając im środki na kontynuowanie zbrodniczej wojny w Ukrainie. Będziemy pikietować i wzywać do bojkotu tych, którzy używają rosyjskich towarów. Takich jak rosyjski węgiel, który odbiera naszym górnikom miejsca pracy. Takich jak rosyjska stal i ropa.

 

Dość hipokryzji i obłudy. Wzywamy wszystkie związki zawodowe, do współpracy i podjęcia podobnych akcji. Nie stójcie z boku. Wojna w Ukrainie  to jest nasza sprawa. To jest nasza wojna. Nie możemy być bezczynni. Po Ukrainie, przyjdzie czas na Rumunię, Bułgarię, Łotwę, Estonię i Litwę. Jeśli dziś nie będziemy protestować, jutro będziemy umierać pod bombami Putina, które kupią mu, nasi politycy.

 

Przewodniczący WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek

Przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w PGG S.A. Rafał Jedwabny

Przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w JSW S.A.  Krzysztof Łabądź

Przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w Tauron Wydobycie Tomasz Bury

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Obszar załączników
 
 
 

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.