05 sierpnia 2020

Kolejni górnicy-ozdrowieńcy jadą do Warszawy. By podzielić się osoczem krwi

Dziś wieczorem do Warszawy przyjedzie kolejna grupa górników-ozdrowieńców z COVID-19. W czwartek (6.08) od samego rana w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA oddawać będą oni osocze krwi, z kolei w piątek zostaną gruntownie przebadani pod kątem szkód jakie zostawił koronawirus w ich organizmach, nawet jeśli chorobę przeszli bezobjawowo. Wspólna, oddolna akcja medyków i górników z WZZ "Sierpień 80" będzie w kolejnych tygodniach kontynuowana.

- Pryska mit roszczeniowego górnika. Oto bowiem przyjeżdżamy do Warszawy nie by czegoś żądać i protestować, lecz by dać coś od siebie. Coś niezwykle ważnego, coś czego nie można kupić ani wyprodukować. To osocze krwi górników-ozdrowieńców z COVID-19. Osocze to, jak wiemy, niezwykle pomaga tym, którzy ciężko przechodzą chorobę, są hospitalizowani i walczą o życie leżąc pod respiratorami - mówi Rafał Jedwabny, wiceprzewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w Polskiej Grupie Górniczej S.A. - To kolejna grupa górników oddających osocze. Ustaliliśmy już też kolejne terminy przyjazdu - informuje górnik.

Oddolna inicjatywa współpracy warszawskich medyków i śląskich górników zrodziła się w maju br., gdy obie te grupy zawodowe były najbardziej hejtowane w obliczu pandemii.

- Pomyśleliśmy wtedy, że trzeba być w tych trudnych chwilach razem. I nie obrażać się na hejtujących, lecz pokazać nie tylko słowem, ale i czynem, że lepiej jest czynić wspólnie dobro. Akurat wtedy okazało się, że osocze ozdrowieńców niemal działa cuda, stąd ta kampania pobierania osocza krwi od górników, którzy przeszli chorobę wywołaną koronawirusem. Jesteśmy dumni jako społeczność Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, że możemy pięknie działać w tej sprawie razem z naszymi przyjaciółmi ze Śląska - mówi Iwona Sołtys, rzeczniczka prasowa warszawskiego szpitala. I jak podkreśla: - Działamy we wspólnej sprawie. Nasza kadra medyczna jest doskonale przygotowana, chcemy, by rozwój placówki szedł w parze z działaniami społecznymi mającymi na celu dobro pacjentów.

Jednego dnia rano trwa pobór osocza, następnego z kolei górnicy-ozdrowieńcy są gruntownie badani. Ma to wykazać jakie ślady pozostawił koronawirus w ich organizmach i to mimo że zdecydowana większość górników chorobę przeszła bezobjawowo. Górnicy, którzy Warszawę znają w większości z trasy demonstracji Sejm-ministerstwo-Kancelaria Premiera, w popołudniowe czwartki mają zapewnione zwiedzanie innych rejonów stolicy i świetną opiekę pracowników CSK MSWiA.

Na współdziałaniu górników i medyków zyskują wszyscy. Medycy, bo mogą przeprowadzić badania kliniczne, górnicy-ozdrowieńcy dzięki kompleksowym badaniom, na które nie muszą oczekiwać tygodniami lub miesiącami oraz - co najważniejsze - ciężko chorzy pacjenci, którzy walczą o życie, a nawet zdrowie w bitwie z pandemicznym koronawirusem. Aż trudno sobie wyobrazić, że inicjatywa ta odbyła się bez wsparcia państwa, a nawet w obliczu totalnego zlekceważenia jej przez rząd!

***

Osoby do kontaktu:

- Rafał Jedwabny (WZZ "Sierpień 80"): tel. 730 095 580

- Iwona Sołtys (CSK MSWiA): tel. 663 996 699

.

 .

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.