23 listopada 2021

Kolejne rekordy cenowe na polskim rynku energii

Padł kolejny rekord na Towarowej Giełdzie Energii. Średnia cena dostaw energii 24 listopada sięgnęła 747,49 zł za MWh. Jak wskazują rynkowi eksperci, to najwyższa wartość od 22 lat.
  • Dariusz Ciepiela
 

- Średnia cena dostaw energii na 24 listopada na fixingu 1 wyniosła 747,49 zł za MWh. To chyba najwyższa wartość od 22 lat - zwrócił uwagę w mediach społecznościowych Tomasz Soroko, ekspert z rynku energii. 

 

Ta informacja nie wzbudziła jednak wielkich emocji na rynku. - I nic nadzwyczajnego w systemie się nie dzieje. Dzień, jak co dzień - odpowiedział Janusz Kurzak, ekspert ze spółki obrotu energią Enteneo.

 

To nie koniec rekordów na rynku energii. Jak dodał Tomasz Soroko, po raz pierwszy na produkcie kwartalnym na TGE przekroczono poziom 500 zł za MWh. Produkt base na pierwszy kwartał 2022 r. przekroczył właśnie tę granicę. 

 

Jedną z przyczyn wzrostów cen energii na TGE są m.in. wzrosty cen uprawnień do emisji CO2. Europejska cena referencyjna uprawnień do emisji CO2 w poniedziałek, 22 listopada wzrosła powyżej 70 euro za tonę, po raz pierwszy od uruchomienia rynku emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej w 2005 roku.

 

Część analityków ocenia, że rekordowe poziomy cen na rynku CO2 są przejściowe i wkrótce możemy spodziewać się spadków cen.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.