30 czerwca 2021

JSW przejmie od PGG kopalnie Bielszowice i Halemba?

Za wnp.pl:

Autor: Jerzy Dudała

 

Przejęcie przez Jastrzębską Spółkę Węglową kopalń Bielszowice i Halemba byłoby opłacalne. Zarówno dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak również dla Polskiej Grupy Górniczej. Produkcja koksu z wykorzystaniem węgla koksowego z przejętych przez JSW wspomnianych kopalń mogłaby się odbywać za pośrednictwem Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria, które w takiej czy innej formule powinny wrócić do Grupy JSW - ocenia w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.

 

 

  • Bogusław Ziętek zaznacza, że konieczna w tym zakresie będzie decyzja polityczna.
  • Według niego opłacalność produkcji w kopalniach Bielszowice i Halemba będzie rosnąć.
  • Ziętek wskazuje również, że Jastrzębska Spółka Węglowa nie ma zbyt wielu możliwości rozwijania swoich "frontów wydobywczych".

 

 

Zdaniem przewodniczącego Sierpnia 80 Bogusława Ziętka przestawienie się kopalń Bielszowice oraz Halemba - znajdujących się obecnie w strukturach Polskiej Grupy Górniczej i stanowiących część kopalni zespolonej Ruda - na produkcję węgla koksowego mogłoby dać tym kopalniom drugie życie.- W dalszym ciągu oczekujemy na wyniki badań próbek, które zostały pobrane z kopalń Bielszowice i Halemba, należących do Polskiej Grupy Górniczej - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek. - W szczególności interesuje nas opinia Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czy węgiel ten może być używany do opłacalnej produkcji koksu. JSW posiada w tym zakresie odpowiednie doświadczenie i właściwe instrumentarium.Jednocześnie wskazuje, że dlatego też jej wskazania będą decydujące. Dwie kwestie - zdaniem Ziętka - są pewne.

 

 

Potrzebna będzie decyzja polityczna

 

- Po pierwsze: kopalnie Bielszowice i Halemba posiadają znaczące złoża węgla 35.1 oraz 34.2. Ponadto ceny węgla rosną i wydaje się to być trwałym trendem. Dlatego opłacalność produkcji w kopalniach Bielszowice i Halemba będzie rosnąć - mówi związkowiec.

 

I dopowiada: ważne jest również i to, że Jastrzębska Spółka Węglowa nie ma zbyt wielu możliwości rozwijania swoich frontów wydobywczych - dlatego przejęcie przez JSW kopalń Bielszowice i Halemba byłoby tym bardziej opłacalne - zarówno dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak również dla Polskiej Grupy Górniczej.

 

- Produkcja koksu z wykorzystaniem węgla koksowego z przejętych kopalń mogłaby się odbywać za pośrednictwem Wałbrzyskich Zakładów Koksowniczych Victoria, które w takiej czy innej formule powinny wrócić do Grupy JSW - ocenia Ziętek.

 

Zaznacza zarazem, że już teraz duże ilości węgla koksowego z rudzkich kopalń znajdują zbyt na tym rynku.

 

- Nie ma żadnych rozsądnych argumentów, które byłyby przeciwko opisywanemu rozwiązaniu. I nie ma też żadnych wątpliwości, że konieczna w tej mierze będzie decyzja polityczna. Albo PiS znajdzie dość odwagi, żeby przeciwstawić się unijnemu dyktatowi całkowitego zniszczenia polskiego górnictwa, albo po raz kolejny stchórzy - mówi dobitnie Bogusław Ziętek. - Rząd premiera Mateusza Morawieckiego musi również sprzeciwić się dyktatowi związkowych książątek z JSW, które są wrogo nastawione do takiej koncepcji, ponieważ bronią swoich interesów. Nie ma to jednak nic wspólnego z interesem samej Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz załóg kopalń tej spółki.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.