23 listopada 2021

Historyczny rekord ceny emisji CO2

Pierwszy raz w historii cena uprawnień do emisji CO2 przekroczyła 70 euro za tonę.

  • Autor: DMj

Europejska cena referencyjna uprawnień do emisji dwutlenku węgla w poniedziałek, 22 listopada wzrosła powyżej 70 euro za tonę, po raz pierwszy od uruchomienia rynku emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej w 2005 roku.

 

Kontrakt EUA (uprawnienia na emisję CO2 ) na 21 grudnia osiągnął najwyższy poziom 70,43 euro za tonę. Przed południem cena wynosiła 69,77 euro za tonę.Jakie są tego przyczyny?- Chłodniejsza pogoda i mniejsza produkcja energii wiatrowej pozostawiły więcej miejsca na wytwarzanie energii z paliw kopalnych, co może przełożyć się na wyższy popyt na EUA - powiedziała cytowana przez Reutersa, Ingvild Sorhus, analityk Refinitiv.Drugim powodem są  wysokie ceny gazu. Sprawiają one, że spółkom energetycznym bardziej opłaca się spalanie węgla, który emituje dwa razy więcej dwutlenku węgla niż wykorzystywanie elektrowni gazowych. Efektem tego jest potrzeba większej liczby pozwoleń na emisje

 

.Czytaj też: Fotowoltaika wyprzedza czas. Wszelkie prognozy idą do koszaDobra informacja jest taka, że to raczej przejściowa sytuacja i ceny uprawnień powinny spadać.- Europa jest w epicentrum pandemii COVID-19, obawy związane z większą blokadą i niższą aktywnością mogą ciążyć rynkom i spowodować mniejsze zapotrzebowanie na energię – ocenia Ingvild Sorhus.Poniedziałek był szóstym z rzędu dniem, w którym europejskie uprawnienia do emisji CO2 biły kolejne rekordy.

 

 
Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.