02 listopada 2021

Górnicze związki mocno zaniepokojone. Pisza do Jacka Sasina.

GÓRNICTWO  |
Za: wnp.pl

Górnicze związki, które podpisały umowę społeczną dla górnictwa, chcą się spotkać z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem. Niepokój budzi to, że nie został jeszcze powołany wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo.

 

Autor: JD

W górnictwie panuje coraz bardziej napięta sytuacjaFot. Shutterstock

Związkowcy wystosowali pismo do wicepremiera oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Niepokoi ich to, że wakat na stanowisku wiceministra aktywów państwowych odpowiedzialnego za górnictwo negatywnie wpływa na negocjacje prowadzone z Komisją Europejską w zakresie notyfikacji umowy społecznej dla górnictwa. 

 

„Zwracamy uwagę, że do końca roku kalendarzowego pozostały dwa miesiące. Bez wstępnej zgody na prenotyfikację umowy społecznej od stycznia spółki węglowe nie będą mogły otrzymywać subsydiowania z budżetu państwa, co zagrozi ich płynności finansowej. Szczególnie trudną sytuację będą miały podmioty, które zostaną wydzielone poza macierzyste koncerny energetyczne, z którymi dotąd były ściśle powiązane” - wskazują związkowcy.

 

I zwracają się w piśmie z wnioskiem o natychmiastowe spotkanie z wicepremierem Jackiem Sasinem. Chcą z nim rozmawiać m.in. o zaawansowaniu negocjacji na temat prenotyfikacji umowy społecznej regulującej zasady transformacji polskiego górnictwa i energetyki w Komisji Europejskiej.

 

A także o stanie realizacji inwestycji w skali przemysłowej wymienionych w punkcie drugim umowy społecznej, które mają odegrać kluczową rolę dla osiągnięcia celów transformacji energetycznej oraz ogólnej sytuacji w sektorze paliwowo-energetycznym, który zmaga się z wywierającym negatywny wpływ na wyniki spółek węglowych poważnym wzrostem cen energii i materiałów.Po tym jak Artur Soboń został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii nadzór nad sektorem górniczym i paliwowym sprawuje wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

 

Pisaliśmy już o tej sprawie tutaj: Kto zajmie się górnictwem? W PiS trwają gorączkowe poszukiwania

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.