15 maja 2020

Górnicy-ozdrowieńcy uratują życie innym? Briefing prasowy przed kopalnią 17.05.2020 

Górnicy-ozdrowieńcy uratują życie innym? Briefing prasowy przed kopalnią /17.05 /

 

Górnicy, którzy zostali wyleczeni z koronawirusa, mogą oddawać osocze i tym samym uratować tych zakażonych, którzy gorzej znoszą chorobę, są hospitalizowani i pod respiratorami. Górnicy zaproponowali swą pomoc Centralnemu Szpitalowi Klinicznemu MSWiA w Warszawie, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem Zarządu tej placówki. By górnicy-ozdrowieńcy masowo ruszyli oddać osocze, potrzebna jest natychmiastowa zmiany prawa. Jakie? Będzie o tym mowa podczas wspólnego briefingu prasowego doktora Zbigniewa Króla – zastępcy dyrektora ds. klinicznych i naukowych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz Rafał Jedwabny – jeden z liderów górniczych struktur WZZ „Sierpień 80”.

Briefing prasowy odbędzie się w niedzielę /17 maja / o godzinie 14.00 przed kopalnią „Murcki-Staszic” w Katowicach (ul. Karolinki 1).

Dwie najbardziej hejtowane obecnie grupy zawodowe – medycy i górnicy staną razem. W geście solidarności pokażą, że można coś zrobić wspólnego. - Nasi górnicy wspomagają medyków, dostarczając im np. maseczki, ozonatory i żywność. Wcześniej wielokrotnie wspierali protesty pielęgniarek czy ratowników medycznych – mówi Patryk Kosela, rzecznik WZZ”Sierpień 80”. - Dziś znów się solidaryzujemy i wspieramy. Przeciwko hejtowi. Chcemy robić dobre rzeczy, bo wierzymy, że dobro wraca – dodaje Kosela. Jak dodaje, w niedzielę przedstawiony zostanie apel do rządu o natychmiastową zmianę prawa tak, aby górnicy mogli masowo oddawać swoje osocze.

Inicjatorką współdziałania górników i medyków jest Iwona Sołtys, rzeczniczka prasowa Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie, która w porozumieniu Zarządem CSK MSWiA rozpoczęła rozmowy z „Sierpniem 80’’. - Zwróciłam się do „Sierpnia 80” z pomysłem, abyśmy sprzeciwili się hejtowi, który wylewa się na nasze grupy zawodowe. Pomysł koledzy podchwycili i dziś to nie tylko rzucone hasło „Nie hejtuję, szanuję, bo ratuję”, ale i konkretne działania. To osocze górników, którzy wyzdrowieli z koronawirusa i dziś mogą pomóc swoim osoczem innym, którzy ciężko przechodzą chorobę – mówi Iwona Sołtys.

Śląsk i Warszawa, górnicy i medycy w jednym szeregu? Zamiast palonej opony zapał do czynienia dobra. Trzeba to zobaczyć, dlatego tym bardziej zapraszamy na niedzielny briefing przed KWK „Murcki-Staszic” :)

 

Iwona Sołtys

Patryk Kosela

 
--
PATRYK KOSELA
Rzecznik Prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80"

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.