03 listopada 2021

Górnictwo: Zmiany w rządzie nie przeszkodziły rozmowom o pomocy dla górnictwa.

Resort aktywów państwowych wskazuje, że rozmowy z Komisją Europejską w sprawie nowego programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego toczą się i nie ma zagrożenia ich ciągłości z uwagi na zmiany w kierownictwie Ministerstwa Aktywów Państwowych.

 
 
W górnictwie panuje nerwowa atmosferaFot. PTWP
 
  • Autor: JD
  • Za: wnp.pl
 

Po niedawnym przejściu wiceministra Artura Sobonia z resortu aktywów państwowych do Ministerstwa Rozwoju i Technologii nadzór nad sektorem górniczym i paliwowym sprawuje Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Ministerstwo aktywów podało te informacje w środę 3 listopada po tym, jak górnicze związki wystosowały pismo do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

 

W piśmie do niego związkowcy zaznaczyli, że niepokoi ich brak powołania następcy Artura Sobonia, który do 8 października odpowiadał w resorcie za górnictwo. Zdaniem związkowców zmiany kadrowe negatywnie wpływają na tempo prac nad prenotyfikacją umowy społecznej w Komisji Europejskiej.

 

„Zwracamy uwagę, że do końca roku kalendarzowego pozostały dwa miesiące. Bez wstępnej zgody na prenotyfikację umowy społecznej od stycznia spółki węglowe nie będą mogły otrzymywać subsydiowania z budżetu państwa, co zagrozi ich płynności finansowej. Szczególnie trudną sytuację będą miały podmioty, które zostaną wydzielone poza macierzyste koncerny energetyczne, z którymi dotąd były ściśle powiązane” - wskazali w piśmie do wicepremiera Sasina związkowcy.

 

Czytaj więcej na ten temat: Górnicze związki mocno zaniepokojone. Piszą do Jacka Sasina

 

W środę 3 listopada resort aktywów państwowych wskazał, że kompetencje do prowadzenia negocjacji z Komisją Europejską odnośnie prenotyfikowanego 26 maja 2021 roku nowego programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego posiadają minister aktywów państwowych oraz sekretarz stanu wskazany w zarządzeniu ministra aktywów państwowych w sprawie ustalenia podziału pracy w kierownictwie MAP.

 

Nadzór nad sektorem górniczym i paliwowym sprawuje teraz sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Maciej Małecki. MAP wskazuje, że rozmowy z KE się  toczą. I nie ma zagrożenia dla ich ciągłości z uwagi na zmiany w kierownictwie resortu. Związkowcy chcieli się spotkać z wicepremierem Sasinem. Resort nie podał, czy dojdzie do takiego spotkania w najbliższym czasie.

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.