19 listopada 2021

Duży popyt na węgiel utrzyma się jeszcze co najmniej przez 20 lat

Popyt na węgiel pozostanie silny co najmniej przez najbliższe 20 lat, nawet jeśli państwa świata będą podejmować działania mające na celu dekarbonizację gospodarek – ocenia New Hope Corp., główny australijski eksporter węgla.

 
 

„Wiele wspólnot, szczególnie w dużych miastach Azji, będzie potrzebowało węgla jako źródła przystępnej cenowo i dostępnej energii niezbędnej do zasilenia gospodarstw domowych i przemysłu w przeciągu dwóch dekad i dłużej” – ocenił Reinhold Schmidt, dyrektor wykonawczy New Hope, w czasie corocznego spotkania.

 
 

Firma ta sprzedaje węgiel na takie rynki, jak Indie, Wietnam czy Japonia.

Ożywienie gospodarcze na kluczowych rynkach oraz ograniczona dostępność alternatywnych źródeł energii wywindowała w ostatnim czasie ceny surowców. Na początku kolejnej dekady popyt na węgiel potrzebny do zasilania okrętów może przekroczyć podaż surowca – uważa Reinhold Schmidt

 

Węgiel energetyczny wciąż w cenie

Benchmarkowe ceny wysokiej jakości węgla energetycznego w australijskim porcie w Newcastle gwałtownie rosły z powodu niewystarczającej podaży, zaś państwa azjatyckie zmagały się z niedoborami energii. Choć aktualne ceny węgla spadły o ok. 42 proc. względem rekordu z 18. października, to i tak cena surowca znacznie przekracza pięcioletnią średnią.

Kontrakty futures na węgiel energetyczny w Chinach spadły o 2,1 proc. do poziomu 808 juanów (126,7 dol.) za tonę na początku handlu w czwartek.

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.