26 października 2021

Brytyjska sieć... nie wyprowadza się całkowicie z naszego kraju.

Choć sklepy Tesco w Polsce zostały sprzedane właścicielowi dyskontów Netto, pojedyncze nieruchomości trafiły do innych podmiotów, a z końcem października wygaszona zostanie działalność Tesco Polska, to jednak brytyjska sieć... nie wyprowadza się całkowicie z naszego kraju - informują wiadomoscihandlowe.pl. Wciąż działać będzie w dwóch polskich miastach. Mowa jednak nie o prowadzeniu sklepów, lecz o rozwijaniu nowoczesnych technologii.

Tesco zostaje w Polsce! /123RF/PICSEL

Oddziałem, który nie wynosi się z Polski, jest Tesco Technology. Firma od 2018 r. ma swój hub w Krakowie. Pracownicy oddziału zajmują się "budową nowej generacji platform internetowych oraz platform dedykowanych fizycznym sklepom. Będą one punktem odniesienia dla doświadczenia zakupowego przyszłości, które będzie oparte na technologii i będzie stawiać w centrum klienta".

Zostajemy tu!

- Tesco Technology w Polsce koncentruje się na nauce o danych, zarządzaniu dostępem, a także bezpieczeństwie. Mamy również zespoły zajmujące się interfejsami API i fulfilmentem, a więc specjalizujemy się w zarządzaniu trasami przejazdów i optymalizowaniu transportu - mówi Fred Kuzel, Head of Group Engineering Europe w Tesco Technology. Jak dodaje, pracownicy firmy zajmują się także rozwijaniem usług w chmurze.

 
 

- Zostajemy tu! - deklaruje jednoznacznie Kuzel, mając na myśli Polskę. Wyjaśnia, że najwięcej pracowników Tesco Technology zlokalizowanych będzie w Krakowie, ale oddział ma także mniejszy zespół w Kielcach. Oba zespoły "są integralną częścią Tesco".

Teraz w obu zespołach pracuje około 140 osób. Docelowo zatrudnienie ma wzrosnąć do około 200 pracowników w Polsce. Z ogłoszeń o pracę widocznych w sieci wynika, że aktualnie trwają rekrutacje na 15 stanowisk w Polsce. Poszukiwane są osoby m.in. na takie stanowiska, jak: Senior IT Recruiter, Software Development Engineer, Software Development Manager, oraz Head of Software Development.

- Myślę, że najbardziej ekscytującym aspektem związanym z zespołami technologicznymi w Polsce jest to, że korzystamy z najnowszych technologii. Takich, których większość firm działających w Krakowie nie używa - podkreśla Kuzel.

Będą najlepsi

- Mamy też jednych z najlepszych inżynierów, nie tylko w naszym zespole, ale także nieco szerzej, u naszych partnerów takich jak na przykład Virtus Lab. Mamy bardzo silne relacje z niektórymi lokalnymi dostawcami usług inżynierskich i wszyscy, z którymi pracujemy, będą najlepsi w tej dziedzinie. Tesco Technology & Services Europe już tu zostanie - podkreśla przedstawiciel firmy.

  •  

Podobny hub technologiczny do tego w Krakowie prowadzony jest przez Tesco także w węgierskim Budapeszcie. Pozostałe oddziały technologiczne znajdują się w Londynie, Welwyn oraz Bangalore w Indiach. 

- Jednym z kluczowych obszarów, które musimy zbudować, są nasze platformy e-commerce, nasza obecność w sieci. W tym roku chcemy osiągnąć 10 mld funtów sprzedaży w internecie. To mniej więcej 30 tys. funtów na minutę - deklaruje Kuzel (warto jednak zaznaczyć, że w Polsce działalność e-grocery nie jest już prowadzona, wygaszono ją w związku ze sprzedażą sklepów stacjonarnych).

 

Do końca października

Przypomnijmy, że sklepy Tesco - mające już od kilkunastu miesięcy nowego właściciela, czyli Salling Group (Netto) - będą działać w Polsce już tylko do końca października. Na koniec 2021 r. już blisko 200 sklepów przejętych od Tesco przez Salling Group będzie działać pod szyldem Netto. Z kolei po zakończeniu całego procesu rebrandingu i remodelingu Netto osiągnie liczbę ponad 700 dyskontów w całej Polsce.

Jednak nie wszystkie kupione sklepy docelowo zmienią szyld i staną się dyskontami z Netto. Niektóre zostaną całkowicie zamknięte. Dla części placówek nowy właściciel będzie musiał znaleźć inny pomysł na zagospodarowanie, np. odsprzedaż pod inne cele niż handlowe.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.