19 sierpnia 2020

Briefing górników-ozdrowieńców. "Nasze osocze teraz szczególnie potrzebne, w związku z kolejną falą pandemii"  -  ZAPROSZENIE 19.08 - Katowice

KOMUNIKAT PRASOWY

 

Kolejna grupa śląskich górników-ozdrowieńców z COVID-19 wyjedzie w środę po południu do Warszawy, aby w Centralnym Szpitalu Klinicznym oddać osocze krwi. Osocze ozdrowieńców w tej chwili przynosi najlepsze rezultaty w ratowaniu zdrowia, a nawet życia tych chorych, którzy ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem. Polscy naukowcy opracowują także lek na bazie osocza ozdrowieńców, w tym przede wszystkim właśnie górników. - Nasze osocze jest teraz szczególnie potrzebne, w związku z kolejną falą pandemii - mówi Rafał Jedwabny z WZZ "Sierpień 80".

Zanim górnicy-ozdrowieńcy wyjadą do Warszawy, zapraszają na briefing prasowy o godzinie 13.00 przed Kopalnią Węgla Kamiennego "Murcki-Staszic" (przy szlabanie) przy ul. Karolinki 1 w Katowicach.

- To już kolejna grupa górników, która pojedzie do Warszawy, aby w czwartek oddać osocze krwi, a w piątek przejść kompleksowe badania pod kątem śladów jakie koronawirus zostawił w ich organizmach, nawet jeśli zakażenie przeszli bezobjawowo - mówi Rafał Jedwabny, wiceprzewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w Polskiej Grupie Górniczej, koordynator akcji. - Osocze górników-ozdrowieńców ratuje zdrowie i życie wielu innych osób. Słyszymy też, że polscy naukowcy pracujący dla polskiej firmy medycznej opracowują lek na bazie osocza ozdrowieńców, w tym właśnie górników. To świadczy o tym jak wielką moc ma to osocze, jak bardzo pomaga.  I to szczególnie ważne zwłaszcza teraz podczas wzrostu liczby zarażeń i jak wszystko na to wskazuje, przed kolejną, może jeszcze gorszą falą pandemii - dodaje górniczy związkowiec.

Akcja oddawania osocza to pokłosie wspólnej akcji Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA oraz WZZ "Sierpień 80". - Pomysł zrodził się w maju, kiedy to na nasze grupy zawodowe lał się ocean hejtu. Postanowiliśmy odpowiedzieć czyniąc dobro, stąd kampania "Nie hejtuję, bo ratuję" i oddawanie osocza. Pokazujemy tym na przekór, że tak różne grupy zawodowe jak medycy i górnicy, z tak rożnych regionów Polski jak Warszawa i Śląsk mogą współdziałać razem i nieść pomoc. Górnicy-ozdrowieńcy niosą tę pomoc, oddają cząstkę siebie i jesteśmy jako "Sierpień 80" i jako śląscy górnicy z tego dumni - podkreśla Rafał Jedwabny.

Swoje osocze oddali już w CSK MSWiA górnicy z rybnickiej kopalni "Jankowice", a w środę pojedzie grupa z katowickiej "Murcki-Staszic". Akcja ma być kontynuowana.

 

--
PATRYK KOSELA
Rzecznik Prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80"

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.