Ziętek dla wnp
10 marca 2020

Bogusław Ziętek, Sierpień 80: polskie górnictwo może działać do 2050 r.

na wnp.pl/gornictwo materiał autorstwa  Dariusz Ciepiela  - artykuł

 

     Obecna sytuacja na pewno nie jest początkiem końca polskiego górnictwa węgla kamiennego. Jeżeli zaczniemy działać w kierunku naprawy tej sytuacji, to bardzo szybko wyjdziemy na prostą i bardzo szybko okaże się, że górnictwo nie tylko potrafi zarabiać, co udowadniało przez ostatnie cztery lata, ale także ma przed sobą przyszłość w perspektywie na pewno do roku 2050 - mówi WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

 
  • Bogusław Ziętek przypomina, że PiS cztery lata temu pokazało, iż umie branżę węglową postawić na nogi. Obecnie także ma spore szanse na sukces w tej dziedzinie. 
  • Potrzebna jest konsolidacja branży m.in. dlatego, aby bronić się przed polityką UE, która niszczy polskie górnictwo, ale także przed eksportem rosyjskiego węgla do Polski. 
  • Obecnie w trudnej sytuacji jest nie tylko Polska Grupa Górnicza (PGG), ale także Tauron Wydobycie. W coraz gorszej sytuacji jest również Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
  • - Na pewno to nie jest początek końca polskiego górnictwa. Górnictwo ma przed sobą przyszłość , pokazuje to cały świat, gdzie górnictwo się rozwija. UE idzie nieco inną drogą, my niestety jesteśmy członkiem UE i dlatego obowiązują nas kryteria, które tam są ustalane. W świecie produkcja węgla rośnie, a polityka UE która polega m.in. na tym, że przenosi się produkcję z Europy do Azji po to, aby potem towary sprowadzać do Europy, taka polityka nie służy ani klimatowi, ani społeczeństwom europejskim – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

     

  • Nie liczyć w perspektywie roku

    Problemem polskiego górnictwa są jednak rosnące zwały węgla i rosnące koszty wydobycia.Bogusław Ziętek przekonuje jednak, że w górnictwie nie powinno się liczyć wyników finansowych przez pryzmat jednego dnia i miesiąca, czy nawet jednego roku.- Może zdarzyć się sytuacja, że przejściowo mamy problemy. Dopuściliśmy do sytuacji, w której zalał nas rosyjski węgiel i to jest główna przeszkoda w rozwoju branży w tej chwili. Potrzebne są zmiany systemowe, które będą w jeszcze większym stopniu integrować górnictwo i energetykę. Potrzebna jest konsolidacja tej branży m.in. dlatego, aby bronić się przed polityką UE, która niszczy polskie górnictwo, ale także przed polityką Rosji, która zalewa nas węglem dotowanym węglem, który jest wydobywany w innych warunkach niż węgiel polski . To wszystko są wyzwania, przed którymi stoimy . Mam nadzieję, że te problemy, podobnie jak cztery lata temu, uda się rozwiązać. Górnictwo też wtedy było w bardzo trudnej sytuacji i udało się znaleźć sposoby, aby ją rozwiązać. Dzisiaj powinno być podobnie – przekonuje Bogusław Ziętek.Zapewnia, że związkowcy mają pomysły, jak sytuację branży poprawić.- My pewne pomysły mamy, chcemy podpowiadać rządowi, chcemy potraktować rząd jako partnera , który w tej trudnej sytuacji znajdzie rozwiązanie dla funkcjonowania polskiego górnictwa i energetyki – dodaje Bogusław Ziętek.

    Cztery spółki w kłopotach

  • Podkreśla przy tym, że obecnie w trudnej sytuacji jest nie tylko Polska Grupa Górnicza (PGG), ale także Tauron Wydobycie. W coraz gorszej sytuacji jest również Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), która musiała sięgnąć po swoje rezerwy, które były odkładane na najgorsze czasy.
  • - Musimy się zastanawiać nad sytuacją całej branży a więc PGG, JSW, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. Musimy się zastanawiać nad przyszłością całej energetyki konwencjonalnej, czyli nie tylko energetyki węgla kamiennego, ale także energetyki opartej na węglu brunatnym. Tam mamy problem otwarcia odkrywki Złoczew, która ma zapewnić przyszłość energetyki opartej na węglu brunatnym. Jeśli tego nie zrobimy to będziemy mieli ogromny kłopot – zwraca uwagę Bogusław Ziętek.Dlatego, w jego ocenie, trzeba się zastanowić się nad konsolidacją w obrębie energetyki konwencjonalnej, nie po to, aby walczyć z odnawialnymi źródłami energii i nie po to, aby zwalczać nowoczesne technologie.- Wprost przeciwnie, po to, aby we wszystkie te procesy się wpisać jako duży organizm , który będzie w stanie unieść wyzwania, przed którymi stoi – wyjaśnia.

    PiS może poprawić sytuację górnictwa

    Oczywiście pada pytanie, czy rząd PiS będzie umiał skutecznie te problemy rozwiązać. Bogusław Ziętek przypomina, że PiS cztery lata temu pokazało, iż umie branżę węglową postawić na nogi. PiS zastał górnictwo zgruzowane, sytuacja była dramatyczna, JSW była na skraju upadłości, banki praktycznie przejęły aktywa tej spółki. W bardzo złej sytuacji była Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy.- Ostatnie cztery lata, m.in. dzięki staraniom ministra Grzegorza Tobiszowskiego i ministra Krzysztofa Tchórzewskiego dla górnictwa wale nie były złe. Oczywiście było tak przy dużym udziale i poświęceniu także górników – wskazuje Bogusław Ziętek.- Teraz mamy kłopot, ponieważ dobre warunki, które wynegocjowaliśmy w UE i dobre rozwiązania, które cztery lata temu zostały zastosowane, zostały zmarnowane przez menadżerów górnictwa, którzy na poziomie przygotowania produkcji popełnili wiele błędów – dodaje.I właśnie dzięki temu górnictwo nie było w stanie zaspokajać potrzeb energetyki, m.in. dlatego na polski rynek wszedł węgiel rosyjski, z którym mamy dzisiaj ogromny problem.- Jeżeli zaczniemy działać w kierunku naprawy tej sytuacji to bardzo szybko wyjdziemy na prostą i bardzo szybko okaże się, że górnictwo nie tylko potrafi zarabiać, co udowadniało przez ostatnie cztery lata, ale także ma przed sobą przyszłość w perspektywie na pewno do roku 2050. Co będzie potem, to jest to, o czym chcemy rozmawiać z rządem wprowadzając nowe technologie i unowocześniając funkcjonowanie tych spółek, które będą w coraz większym stopniu będą musiały dywersyfikować swoją produkcję tak, aby nie być uzależnionym od koniunktury na rynku węglowym – podsumowuje Bogusław Ziętek.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.