18 stycznia 2022

24 stycznia w Warszawie mają spotkać się sygnatariusze umowy społecznej.

Górnictwo: Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin we wtorek, 18 stycznia, odpowiedział na postulat związków zawodowych, które podpisały się pod umową społeczną dotyczącą transformacji górnictwa węgla kamiennego. Przypomnijmy, że strona społeczna oczekiwała spotkania i rozmowy na temat realizacji zapisów dokumentu.

Wicepremier zaprosił związki zawodowe na rozmowy do Warszawy. Ich termin wyznaczono na 24 stycznia
fot: Maciej Dorosiński
 

 

Związkowcy 13 stycznia poinformowali, że w ich opinii rząd nie realizuje zapisów umowy. Związkowcy stwierdzili także, że jeśli do 21 stycznia nie będzie odpowiedzi na pismo skierowane przez nich do wicepremiera Sasina, to dla nich będzie to oznaczać „jednostronne złamanie umowy społecznej, co poskutkuje rozpoczęciem w woj. śląskim akcji protestacyjno-strajkowych o skali większej niż za czasów rządów koalicji PO-PSL”

 

Wicepremier Sasin w odpowiedzi zaproponował spotkanie w poniedziałek, 24 stycznia, o godz. 11.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego Dialog w Warszawie. (Treść zaproszenia w załączniku pod tekstem.)

 

Szef resortu aktywów państwowych zapowiedział, że w spotkaniu będą uczestniczyć szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, minister klimatu i środowiska, minister rozwoju i technologii, minister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Związkowcy 13 stycznia poinformowali, ze chcą uzyskać gwarancje realizacji zapisów umowy z maja 2021 r.

 

„Wzywamy stronę rządową do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów, które nie tylko doprowadzą do uzyskania gwarancji realizacji zapisów podpisanej w 2021 roku Umowy społecznej, ale też do jej nowelizacji”– napisała strona społeczna i w piśmie do wicepremiera Sasina.

 

- Jesteśmy mocno wkurzeni, że analizując realizację zapisów tej umowy, dochodzimy do smutnego wniosku, że rząd RP umowy społecznej – wydawałoby się dokumentu, który ma w dalszym ciągu olbrzymie znacznie dla funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego i funkcjonowania całego województwa śląskiego – najzwyczajniej w świecie nie realizuje – powiedział dziennikarzom Dominik Kolorz.

 

– Mając większość w parlamencie, rządzący nie są w stanie zrealizować tych postulatów i tych dokumentów, które sami podpisali. Chcemy poważnych rozmów i przestańcie nas lekceważyć – wskazał na briefingu przewodniczący PZZ Kadra Dariusz Trzcionka.

 

Natomiast szef WZZ Sierpień 80 Bogusław Ziętek przestrzegł rząd przed próbami dzielenia strony społecznej. Zapowiedział, że organizacje związkowe i górnicy z różnych spółek węglowych będą działać razem i podejmować wspólne akcje protestacyjne.

 

Podpisana 28 maja ub. roku umowa społeczna określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla kamiennego (energetycznego) w perspektywie 2049 r. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz tworzy mechanizmy wspierające transformację Śląska. Warunkiem wejścia umowy w życie jest zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla górnictwa na zaproponowanych przez stronę polską zasadach. W parlamencie procedowana jest ustawa, zawierająca szczegóły wsparcia dla branży o wartości 28,8 mld zł w ciągu 10 lat.

 

Wszystkie materiały umieszczone na tej stronie (zdjęcia, filmy, teksty oraz grafiki) są własnością Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80 i podlegają ochronie prawnej.
Materiały zawarte na niniejszej stronie mogą być wykorzystywane lub rozpowszechniane jedynie w celach informacyjnych oraz wyłącznie z notą o prawach autorskich oraz ze wskazaniem źródła informacji po wcześniejszym uzgodnieniu z Komisją Krajową WZZ Sierpień 80.