Dziś jest: 07 grudnia

STRAJK - 26 marzec 2013

 

Coraz bliżej strajku generalnego w woj. śląskim. Ten największy od 32 lat protest społeczny w regionie odbędzie się 26 marca. Przygotowania już trwają. - O konieczności wspólnego działania przeciwko polityce społeczno-gospodarczej rządu będziemy mówić na ulicach miast Śląska i Zagłębia, podczas pikiet, a nawet w Sejmie - zapowiada Patryk Kosela, rzecznik WZZ "Sierpień 80".

26 marca w całym regionie śląsko-dąbrowskim w godzinach od 6 do 10 przeprowadzona zostanie akcja strajkowa. Strajkiem objęte zostaną wszystkie branże i zakłady, w których pracownicy brali udział w referendum strajkowym. W zależności od specyfiki branży, godziny strajku zostaną wyznaczone przez organizacje zakładowe wchodzące w skład komitetu strajkowego.

- Apelujemy o masowy, czynny udział w akcji strajkowej, zaplanowanej na 26 marca. Razem powiedzmy dość polityce rządu Donalda Tuska. Polityce, w wyniku której nam zaciskają pasa po to, by sobie go popuścić - apeluje rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80", Patryk Kosela.

Apele i nawoływania do protestu słychać będzie na ulicach miast Śląska i Zagłębia. Związkowcy "Sierpnia 80" przeprowadzą następujące akcje informacyjne o celach i powodach strajku:

20 marca, środa:
- KATOWICE, okolice dworca PKP i centrum Katowic, godz. 13:00
- RYBNIK, Rynek, godz. 14:00

21 marca, czwartek:
- KATOWICE, okolice dworca PKP i centrum Katowic, godz. 13:00
- TYCHY, pod domem handlowym "AZ", godz. 11:00
- RACIBÓRZ Rynek, godz. 10:00
- WODZISŁAW ŚLĄSKI, targowisko, godz. 10:00
- RUDA ŚLĄSKA, targowisko, godz. 10:00
- ZABRZE, Plac Wolności, godz. 11:00
- ŚWIĘTOCHŁOWICE, deptak na ul. Katowickiej, godz. 11:00
- BYTOM, dworzec MPK i PKP, godz. 11:00.

22 marca, piątek:
- KATOWICE, okolice dworca PKP i centrum Katowic, godz. 13:00
- GLIWICE, Plac Piastów, godz. 11:00
- DĄBROWA GÓRNICZA, Plac Wolności, godz. 11:00
- JAWORZNO, pod Urzędem Miasta, godz. 11:00
- MIKOŁÓW, Rynek, godz. 11:00
- ŁAZISKA GÓNE, Rynek, godz. 11:00
- SOSNOWIEC, plac pod pomnikiem Jana Kiepury w okolicach dworca PKP, godz. 13:00
- TARNOWSKIE GÓRY, Rynek, godz. 10:00
- RYBNIK, Rynek, godz. 13:00

W dniu strajku, w godzinach rannych, przeprowadzone zostaną pikiety wspierające akcję strajkową w miastach województwa. W każdym mieście pikieta związana będzie z jednym z postulatów zgłoszonych przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy. Pikiety odbędą się w Katowicach, Sosnowcu, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne będą na stronie >> www.wzz.org.pl oraz w ulotkach.

O strajku mowa będzie również w Sejmie. W tą środę / 21.03 / odbędzie się spotkanie Parlamentarnego Zespołu Zrównoważonego Rozwoju Społecznego "Społeczeństwo FAIR" w całości poświęcone problematyce związków zawodowych. Początek o godz. 19:00 (sala 106 budynek C-D, Sejm RP).

- Mamy olbrzymi mandat społeczny do przeprowadzenia strajku generalnego w regionie śląsko-dąbrowskim. Rząd najchętniej widziałby pracowników jako niewolników. Ale się nie damy. Będziemy walczyć! - zaznacza rzecznik "Sierpnia 80".

Strajk generalny organizują największe związki zawodowe działające w woj. śląskim: NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ „Sierpień 80. W październiku ub.r. ich przewodniczący powołali Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

 MKP-S domaga się:
1. Stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego. (Chodzi o to, aby przedsiębiorstwa nie zwalniały ludzi i nie likwidowały miejsc pracy w czasie kryzysu, tylko razem z rządem płaciły postojowe).
2. Wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami Pakietu Klimatyczno-Energetycznego. (Chodzi o to, aby rząd wspierał przedsiębiorstwa, które wykańcza zbyt drogi prąd, bo inaczej te zakłady i miejsca pracy zostaną przeniesione za wschodnią granicę).
3. Ograniczenia stosowania umów śmieciowych. (Chodzi o to, aby ludzie mieli stałą i stabilną pracę, aby mogli odkładać na emerytury).
4. Likwidacji NFZ. (Chodzi o to, aby nasze składki trafiały na leczenie pacjentów w naszym regionie, a nie były przejadane przez urzędników w Warszawie).
5. Utrzymania rozwiązań emerytalnych, przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze. Chodzi o utrzymanie emerytur pomostowych na wcześniejszych, sprawiedliwych zasadach, aby ludzie przed emeryturą nie trafiali na bruk bez środków do życia).
6. Zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy. (Chodzi o to, aby rząd zwiększył poziom finansowania polskiej oświaty. Dzisiaj większość kosztów związanych z utrzymaniem szkół spada na samorządy).

   

Materiały Video

Komisja Krajowa
WZZ "Sierpień 80"
Katowice
ul. Warszawska 19

Telefony:
32 206 89 09

sekretariat@wzz.org.pl

Rzecznik prasowy
Patryk Kosela
telefon dla mediów: 502 404 559
rzecznik@wzz.org.pl
Porady prawne z zakresu prawa pracy:

tel: 32 253 06 42

Porady prawne Masz wątpliwości, problem, pytanie? Napisz